Zihni Dinlendirmek için Lotus Duruşu

Yorucu bir iş gününün ardından zihninizi dinlendirmek ve olumsuzluklardan arındırmak istiyorsanız evinizde lotus duruşunu deneyebilirsiniz.

“Padma” yani lotus Sanskrit dilinde  nilüfer çiçeği anlamına gelir. Padma-asana  (tam lotus) oturuşu ilk görünüşte basit gibi görünse de oldukça uğraş gerektiren bir oturuş şeklidir. Meditasyon çalışmalarında lotus oturuşu kullanılacaksa eğer, öncesinde bedeninizi dinleyerek, sabırla lotusa hazırlık çalışmaları yapmanız faydalı olacaktır.

Lucas-Padmasana-Site-foto-por-Emílio-Bastos

Faydaları :

1 . Lotus duruşu düzenli olarak yapıldığında vücudun hem fiziksel, hem de kimyasal olarak yıpranmasını önler.

2. Yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından zihni dinlendirir.

3 .  Kalça, diz ve ayak bileklerinizin esnekliğini geliştirir.

4 . Padsanama – lotus duruşu vücudun enerji kanallarını açar.

5 . Siyatik ve adet dönemi rahatsızlıklarına oldukça iyi gelir.

6 . Hamileliğin son dönemine kadar lotus duruşunun düzenli olarak uygulanmasının doğumu kolaylaştırdığı söylenir

7 . Düzenli yapılan lotus duruşu vücudun daha dik durmasını sağlar.

Lotuş Duruşu – Padsanama Nasıl Uygulanır ?

  • Ayaklarınız yere dümdüz uzanacak şekilde oturun.
  • Sağ dizinizi bükün ve ellerinizi kullanarak sağ ayak bileğinizi sol kasık üzerine yerleştirin. Ayak tabanınız yukarıya baksın.

tam lotus duruşu

  • Daha sonra sol dizinizi de bükün ve ellerinizi kullanarak sol ayağınızı sağ kasık üzerine çaprazlayarak yerleştirin. Sol ayak tabanı da yukarıya baksın. İki ayağınızı da kasık çizgilerine iyice yerleştirin.
  • Son olarak ellerinizi uyluklarınıza gyana mudra pozu şeklinde bırakın (baş parmak ve işaret parmağı bitişik, avuç içleri yukarıya veya aşağıya bakacak şekilde)

padmasana duruşu

  • Oturuşun içerisinde girdikten ve bedeninizi ve zihninizi hissetmeye başladıktan sonra kendinizi akışa bırakarak burundan doğal nefeslerin akışını izleyin.

Gözlerinizi de kapatmanız duruşun içine daha kolay ve derinden girmenizi sağlayacaktır. Başlangıçta Lotus oturuşunda kısa süreler ile kalın. Eğer çift bacak ile zorlanıyorsanız rahat bir oturuş düzenini yakalayana dek her iki bacak ile de sırayla çalışın. Her hafta oturma sürenize birkaç saniye ekleyin.

Padmasanayı yaparken yavaş ve sakince yapmaya çalışın. Oturuşu gerçekleştirirken vücudunuzu sürekli dinleyin. Bedeninize olabildiğince yumuşak davranın, zorlamalar hareketin fayda yerine zarar vermesine sebep olabilir.

Unutmayın lotus duruşu beden ve zihnin sakinleştirilerek, varoluşun doğasını içgörü yoluyla deneyimlemeyi, ve böylece aydınlanmaya ulaşmayı amaçlayan bir disiplindir. Sabırla ve düzenli bir şekilde bu disiplini edindiğinizde aklınızın bedeninizi ve hatta nefes alıp vermenizi bile unutmasını temin etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir