Zayıflatan Yoga Hareketleri

Yoga zihninizi ve vücudunuzu rahatlatabileceğiniz en iyi egzersiz çeşitlerinden biri. Peki tüm bu rahatlamaların üzerine bir de kilo vermek istemez misiniz?

Önereceğimiz yoga pozları ile belirli bölgelerinizde incelme yaşayabilir ve zayıflama programınıza destek olabilirsiniz.

İşte zayıflatan yoga hareketleri :

1 . Tek Bacakla Aşağı Bakan Köpek Duruşu ( Eka Pada Adho Mukha Svanasana )

zayıflatan yoga hareketleri

Pozisyona kalçanızı havaya kaldırıp, bacaklarınızı düz tutarak ve topuklarınıza baskı yaparak aşağı köpek pozu ile başlayın. Ayak parmaklarınız aşağıya bakacak ve kalça bölgeniz ise dik bir konumda olacak şekilde sağ bacağınızı vücudunuz ile aynı çizgide olacak şekilde yukarıya kaldırın. Sol topuğunuz yerde kalmaya devam etsin. Bu esnada omuzlarınızı dik tutun. Tek Bacakla Aşağı Bakan Köpek Duruşunda en az 3 derin nefes alışverişi kadar kalın ve sonra hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın.

Bu poz, bacaklarınızın arka kısımlarını ve omurga bölgenizi açar. Ayrıca baş ve boyun bölgenizdeki gerginliği azaltarak, vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırır.

2 . Knee to Forehead

zayıflatan_yoga_hareketleri

Aşağı bakan köpek pozunda başladığınız Knee to Forehead hareketinde, yavaş bir şekilde sağ ayağınızı yerden kaldırın. Aynı esnada karın ve kalçanızı da yavaşça kaldırıp sırtınızı yuvarlayın. Dizinizi mümkün olduğunca burnunuza doğru yaklaştırmaya çalışın.  En az 3 nefes duruşunda pozisyonda kalın, ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek çalışmayı diğer ayağınız için tekrarlayın.

Knee to Forehead egzersizi bacak bölgenizi çalıştırdığı gibi kol ve karın kaslarınızı da çalıştırır.

3 . Half Crow Lift 

zayıflatan yoga hareketleri

Diğer pozlara olduğu gibi Half Crow Lift egzersizine de aşağı bakan köpek duruşunda başlayın. El ve ayaklarınız yere sabit, gövdeniz yere paralel konumdayken sağ bacağınızı içeri çekerek karnınıza doğru yaklaştırın. Dizinin sağ kolunuzun olduğu konumda olsun.  Aynı esnada göğsünüzü yavaşça yerden kaldırın ve ağırlığınızı olabildiğince öne doğru verin. Egzersizi olabildiğince dikkatli yapın. En az 3 nefes duruşunda pozisyonda kalın, ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek çalışmayı diğer ayağınız için tekrarlayın. En az 3 nefes duruşunda pozisyonda kalın, ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek çalışmayı diğer ayağınız için tekrarlayın.

4 . Warrior Three ( Savaşçı III Duruşu )

zayıflatan yoga hareketleri

Ayakta başladığınız duruşa öne doğru katlanarak eğilip devam edin. Elleriniz omuzlarınızın altında yerde olacak şekilde konumlansın. Ağırlığınızı sol bacağınıza verin ve bu esnada sağ bacağınızı arkanızdan geriye doğru kaldırın. Sanki arkanızdaki bir şeyi itiyormuş gibi sağ topuğunuzu kaldırın. Kollarınızı yerden kaldırın ve gövdeniz yere paralel oluncaya kadar ileri uzatın.  En az 3 nefes duruşunda pozisyonda kalın, ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek çalışmayı diğer ayağınız için tekrarlayın.

Savaşçı III duruşu tüm alt bölgeyi, karın kaslarını ve sırt bölgenizi çalıştırır. Ayrıca odak ve denge duyunuzu geliştirir.

Tüm bu yoga pozlarını gün içerisinde 15-20 dakikanızı ayırarak düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde zihinsel etkisinin yanında fiziksel etkisini de hissedeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir