Yoğun bir Günün Sonunda Rahatlatıcı Yoga Hareketleri

Yoğun, stresli ve gergin bir günün arkasından hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatacak yoga hareketleri ile kalan saatlerinizi daha huzurlu ve dingin geçirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize kısa bir zaman dilimi ayırmak ve tamamen bedeninizi dinlemek.

1 . Ardha Matsyendrasana ( Yarım Balık Kralı Pozu )

rahatlatan-yoga-hareketleri

Ardha Matsyendrasana hareketine sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde matınızın üzerine oturarak başlayın. Dizlerinizi kırarak önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi getirin ve sol bacağınızı kasığınıza yakın bir noktaya yaslayın. Sol bacağınızı yavaşça kaldırın ve sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes verin, kendinizi üst gövde ile birlikte yavaşça sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Belinizin dik olmasına dikkat edin.

Sol eliniz ile yeri destekleyin, bu esnada sağ elinizi ise havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere bassın, sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün. Bu pozisyonda 1 dakikaya kadar kalın, ardından nefes vererek pozisyondan çıkın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de uygulayın.

Ardha Matsyendrasana pozu, omuz, kalça ve boyun bölgenizi esneterek rahatlatır, bu bölgelerdeki gerilimi alır. Omurgayı canlandırır, enerji verir.

2 . Bhujangasana ( Kobra Pozu )

Bhujangasana kobra duruşu

Kobra pozu için matınızın üzerine yüz üstü olacak şekilde uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yerde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına yerleştirin. Ayaklarınızı birleştirin ya da hafifçe aralık bırakın. Ardından nefes alarak başınızı yavaşça omuzlar ile birlikte kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride olsun. El ve kollarınızdan yardım alarak üst gövdenizi yavaşça kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın ve yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

Bhujangasana hareketi, göğüs kafesini, akciğerleri, omuzları ve karnı esnetir rahatlatır. Stresi ve yorgunluğu atmanıza yardımcı olur, iç organları canlandırır.

3 . Navasana ( Tekne Duruşu )

rahatlatan-yoga-hareketleri

Tekne pozuna başlamak için matınızın üzerinde düz bir şekilde oturun. Ellerinizi dizlerinize uzanacak şekilde ileriye doğru uzatın. Sırtınızı dik tutun. Kuyruk sokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Gövdeniz yer ile 45 – 50 derecelik bir açıya gelene dek arkaya doğru eğilin. Yavaşça nefes verin ve ardından ayaklarınızı da yavaşça yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alana dek iki bacağınızı da birbirinden ayırmadan yerden kaldırın, kollarınızı da birbirlerine ve yere paralel bir şekilde uzatın. Bu pozda 10-20 saniye durun. Eğer dayanabiliyorsanız 1 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Tekne pozu vücudu ve zihni sakinleştirir, stresi azaltmanızı sağlar.

4 . Janu Sirsasana ( Baş İle Dize Eğilme Pozu )

rahatlatan-yoga-hareketleri

Janu Sirsasana pozuna başlamak için matınızın üzerine omurganız dik olacak şekilde oturun. Sağ bacağınızı önünüze düz bir şekilde uzatın, ardından sol ayağınızı kasığınıza gelecek şekilde görseldeki gibi konumlandırın. Yavaşça üst gövdenizden olacak şekilde sağınıza doğru dönün ve derin bir nefes alın. Omurganızı uzatarak, göbeğinizi içinize çekin, karın kaslarınızı sıkıştırın ve elleriniz ile yavaşça ilerleyerek sağ bacağınızın üzerine eğilin. Omuz ve başınız mümkün olduğunca serbest kalsın. Eğer yapabiliyorsanız ayağınıza kadar uzanın. Zorlanıyorsanız ellerinizi kaval kemiği üzerinde tutabilirsiniz.

Pozun içerisinde en az üç derin nefes boyunca kalın, daha sonra aynı hareketleri diğer bacağınız için tekrarlayın.

Janu Sirsasana pozu zihni sakinleştirir, depresyona iyi gelir. Uykusuzluğu tedavi edicidir, ayrıca omurga kaslarını esneterek rahatlatır.

5 . Child’s Pose ( Çocuk Duruşu )

rahatlatan-yoga-hareketleri

Çocuk duruşu pozu için dizleriniz hafif aralık kalacak şekilde yere çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatın ve elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek derin nefes alışverişlerinize devam edin.

Bu pozisyonda nefes alışverişleri ile birlikte en az bir kaç dakika boyunca kalın.

Çocuk pozu, vücudunuzu dinlendirir, zihninizi sakinleştirir. Sırt ve boyun kaslarını gevşetir, rahatlamanıza ve stresinizi atmanıza yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir