Yoganın Vücuda ve Zihne Etkileri

Köklü bir geçmişe sahip olan ve günümüzde de dünyada yaygın şekilde yapılmaya devam eden yoganın faydaları oldukça fazladır. Yoganın faydalarını mercek altına aldığımızda şu başlıklar öne çıkmaktadır.

STRESİ AZALTIR

Yoga yaparak vücudunuzda biriken stresi ve negatif enerjiyi atacak, iç huzuru bulacaksınız.

AĞRILARI AZALTIR

Doğru ve düzenli bir yoga performansı ile vücudunuzdaki ağrıların azaldığını göreceksiniz. Yoga psikolojik olarak olumlu etkinin yanı sıra fiziki olarak da bünyenize olumlu etkiler vermektedir.

ESNEKLİK

Yoga hareketlerinin şekilleri ve hareketlerin sıklığı ile sağlanacak olan esneklik, vücudumuzu sıkı bir hale getirerek esnek yapıya kavuşturmaktadır. Yanlış vücut duruşunu düzelten esneklik aynı zamanda ağrıları da ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir.

yoganın etkileri

KAS GÜCÜ

Doğru şekilde ve doğru aralıklarla yapılan yoga sayesinde fit hale gelecek vücutta kas gücü de artacaktır. Yoga ile esnek ve güçlü hale gelen kaslarınızı daha da güçlendirmek istiyorsanız ek antrenmanlar yapmanız gerekecek.

yoganın etkileri1

EKLEMLER

Vücuda bütüncül şekilde canlılık kazandıran yoga eklemlere esneklik kazandırır. Günlük faaliyetlerinizin daha rahat ve kolay yapmanızı sağlayacak olan bu etki ile vücudunuz bütün olarak sağlam yapıya kavuşmaktadır.

DAHA İYİ BİR NEFES İÇİN YOGA

Yoganın faydaları psikolojik olduğu kadar da fizyolojiktir. Yoga nefes alış verişlerinizi düzene sokacak olan rahat ve ideal nefes düzenine kavuşmanızı sağlayacak.

KİLO KONTROLÜ

Günlük olarak düzenli şekilde yapacağınız yoga kalori yakıcı etki sağlayacak. Bu etkinin yanı sıra kortizol seviyesinin azalmasına da yardımcı olan yoga kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olacak.

DOLAŞIMI DÜZENLEYİCİ KATKI

Kan basıncı ve kan dolaşımına katkı yapan yoga, sakinleştirici ve rahatlatıcı uygulamaları ile bu etkiyi sağlamaktadır.

yoganın etkileri2

İÇ HUZUR

Felsefi öğretileri ve felsefi temelleri ile zihinsel olarak iyiye ve güzele yönlendiren yoga fiziki olarak da vücuda esneklik ve rahatlık kazandırarak vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Bunun sonucu olarak da iç huzura yönelmenize öğütleyen yoga bu duruma hazır hale gelen vücudunuzla iç huzuru bulacaksınız.

ODAKLANMA

Yoganın faydaları arasında odaklanma da vardır. Yoga hafızanızı, koordinasyonunuzu ve reflekslerinizi artırarak yaşama odaklanmanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir