Yoganın Gücü

Günümüzün en önemli yaşam biçimi türlerinden biri olan yoga beden sağlığından ruh sağlığına kadar birçok alanı etkiler. Ruh, zihin ve beden yapısını dengelemeyi amaç edinen bir zihinsel ve fiziksel faaliyetler bütünü olan yoga temelinde farklı asanaları, nefes alma tekniklerini ve meditasyonu barındırır.

Geçmişte daha çok bir ruhsal serüven olarak görülen yoga günümüzde bir fiziksel egzersiz olarak da değerlendiriliyor. Peki yoganın hayatımıza etki ettiği noktalar neler? Yoga yapmanın hayatımızda yaratacağı güç nedir?

  • Yoga ruhsal anlamda sadelik ve huzuru sağlar. Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamaları sayesinde kişi kendini çok daha dingin, umut ve mutluluk dolu hisseder. Sağlanan bu manevi güç kişinin dünya üzerinde yaşadığı zorluklar ile mücadele gücünü artırır.
  • Yoga yapmak fiziksel bir güç de sağlar. Vücuttaki esneklik ve kıvraklığın artmasını sağladığı gibi aynı zamanda metabolizmayı canlandırır, sindirim ve bağışıklığı güçlendirir, dolaşım sistemini düzenler, iç salgı bezlerinin faaliyetlerini hızlandırır. Vücuttaki ağrı ve sızıların azalmasına yardımcı olur, Kas, tendon ve iç organların uyarılmasını sağlar. Vücuda enerji ve güç vererek dayanma sınırının artmasında önemli rol oynar.
  • Yoganın ruh sağlığı üzerindeki gücü de son derece önemlidir. Beyin hücreleri üzerinde direkt olumlu bir etki yaratarak beyin aktivitelerinde canlanma sağlar. Aynı zamanda depresyon, panik atak, kaygı, endişe gibi sorunlardan uzak kalmayı ve bu sorunların tedavilerinde destek olmayı amaçlar.
  • Yoga kalp sağlığı için de önemli bir güçtür. Kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda kötü kolesterolün azalmasına iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Bu da kalp sağlığı üzerinde önemli bir etki yaratır. Aynı zamanda metabolizmayı canlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırdığı için kalp sağlığını koruduğu bilinen bir gerçektir.