Yoganın Cinselliğe Etkisi

Günümüzde hakkında en fazla konuşulan konulardan bir tanesi hiç şüphesiz ki yoga. Birçok kişi geçmiş dönemlerde yoga ile uğraşmakta olan hippilerin serbest yaşam tarzlarını benimsemiştir. Pek çok yerde ise tantra kelimesi cinsellik ve seks ile eş değer olarak algılanır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere yoga ve cinsellik arasında zannedilen kadar yüksek olmasa da bir ilişki bulunmaktadır.

yoga ve cinsellik

Yoga, insanların cinsel yaşamlarını olumlu yönde etkiler. Çünkü kişiler yoga yaptıkça bedenleri ile ilişkilerini yeniden kurmaya başlayacaktır. Bu sayede de kişi kendinin farkına varacak ve cinsel hayatından keyif almaya başlamış olacaktır. Kişilerin yoga derslerinde aldıkları seri nefesler genital bölgedeki kan dolaşımını arttırır ve bu sayede de cinsel hissi arttırır.

yoganın cinselliğe faydası

Bununla birlikte yoga ve cinsellik arasındaki diğer bir ilişki ise yoga pozisyonlarının ortaya koymuş olduğu beyin dalgalarının, insanların cinsel ilişkileri esnasında meydana gelenlerle ayırt edilemeyen tarzda benzerlikler göstermesidir. Bununla birlikte erkekler ve kadınların yaptıkları yoga sonrasında cinsel tatmin ve haz artmaktadır. Sonrasında ise çiftler duygusal anlamda birbirleri ile daha öncesinde olmadığı kadar yakınlaşmaya başlarlar. Kendi bedeninden utanmayan insanlar bu sayede cinsel yaşamlarını doyasıya yaşama imkanına da erişmiş oluyorlar. Pelvis ve kalça bölgesindeki psikolojik sıkıntılar ve stres sonrasında başlayacak kapanma, düzenli olarak yapılacak yoga ile birlikte değişime uğrayacak ve böylelikle de bedensel özgürlük ortaya çıkacaktır.