Yoga Yaparken Yapılan Hatalar

Kendini her anlamda dinç ve sağlıklı hissetmek isteyen insanların büyük bir kısmı, son dönemlerde yoga ile alakalı araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların sonrasında ise gerek eğitmenler gerekse kendi kendilerine yoga yapmaya başlıyorlar. Birçok insan yoga yapmanın çok kolay olduğunu düşünüyor ancak yaptıkları hatalar onların rahatlamalarından çok zorlayacaktır.

yoga hatalarıYoga hatalarının başında kişinin kendisini rahatlatamaması ve aşırı heyecanlanması geliyor. Özellikle de yogaya yeni başlayan kişiler bu hatayı çok fazla yapıyor. Kendinizi rahatlatmak istiyorsanız öncelikli olarak doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz gerekmekte. Kimi zaman insanlar yoga esnasında nefes alıp vermeyi dahi unutabiliyor. Eğer ki siz de doğru nefes alıp verememekten şikayetçiyseniz bu konuda mutlaka eğitmeninizden yardım almalısınız.

Bununla birlikte yoga hatalarından bir diğeri ise kendinizi başkaları ile kıyaslamanız. Oysa ki yogada böylesi bir kıyas kesinlikle söz konusu olmaz. Çünkü burada temel amaç insanların bireysel olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktır. Dolayısıyla başkaları ile kendinizi kıyaslamanız sizde olumlu hiçbir etki bırakmaz.

evde yogaYogadan en iyi sonucu almak için kendi vücudunuzun sınırlarını bilmeli ve asla kendinizi zorlamamalısınız. Yogadaki her hareketi yapmaya zorlanmak yerine size en uygun olacak hareketleri belirlemeli ve bunları doğru şekilde uygulamaya çalışmalısınız. Yoganın temel hareketlerini bilmeniz ve bunları sürekli tekrarlamanız zaten vücudunuzu ve zihninizi istediğiniz gibi rahatlatacaktır. Kendinizi her zorlayışınız ise sizde olumsuz bir etki bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir