Yoga ve Plastisite

Plastisite , bedene bir takım özel antremanlar , disiplinli ve sistematik çalışmalar yoluyla egzersizler yaptırarak ,beynin kendini yeniden yapılandırma , farklı parçalar arasında bağlantıları kurma ve bu bağlantıları değiştirebilme özelliğine beynin “plastisite” özelliği denir.  Plastisite tedavilerinin en önemli özelliği ilaç içermemesidir. Tüm bu aktiviteler tekrarlı ve zorlayıcıdır. Daha kısa bir zaman önceye kadar bilim adamları beynin yaşla/hastalıkla birlikte dejenere olduğunu ve çok az değişebildiğini kabul etmişlerdi. Ancak son dönemde plastisiteye artan ilgi sayesinde beyindeki değişimlerle ilgili bir devrim yaşanmaktadır. Beynin yeni sinirsel yollar yaratma ve kendini yeniden düzenleme potansiyelleri keşfedilmeye başlanmıştır.  Dünya çapındaki enstitülerde bilişsel problemlerin  , felç ya da beyin hasarı yaşayan hastaların tedavisi  için  olumlu sonuçlar alınmıştır.

Tüm bunların yogayla ne alakası var? Yoganın  beyindeki bu işlenebilirliğe erişme metotlarından biri olduğu son dönemlerde kabul edilmeye başlanmıştır. Beyindeki bölgelerin bedendeki belli alanları etkilediği gibi bedendeki bölgeler ve kaslar da beynin belli alanlarını etkilemektedir. Her bir kasın beyinde  bir alanı vardır. Her gün düzenli kullandığımız kasları bilinç dışından çıkarıp kendi farkındalığımıza getirdiğimizde,  beynin o kasla ilgili bölgesini de uyarmış ve geliştirmiş oluyoruz. Yoga asana çalışmaları ile bedenin temel 300 kasını hareket ettirme , güçlendirme ve esnetme çalışmaları yapılır. Kaslar aracılığıyla hücreler üzerinde baskı ve stres yaratılır. Ve bu şekilde hücreler arası sinyal iletimi sağlanır ya da bu sinyal  iletimi değiştirilir. Beyin ve kaslar arasında çift yönlü gidip gelen iletişimi , bilin dışından bilince taşıyarak ; hareket ve üretilen stres aracılığıyla enerji akışı canlanır. Hareket ve ortaya çıkartılan stres ile bedende minik manyetik alanlar yaratılır ve  beyne gönderilir.  Eski nöronal bağlantıların kısaltılması ve beynin  yeniden canlanması böylece mümkün hale gelir.

Plastisite özelliği ,yetişkin dönemde , ancak plastisiteyi tetikleyici özel şartlar bir araya geldiğinde aktive olur. Hareket etmek , nefes , odaklanmak bir yoga çalışmasının özü olduğu gibi beynin plastisitesi için de olmazsa olmazdır. Yoga yaparken beden aracılığıyla zihin yeniden yapılandırılır. Ve tüm bunları içsel farkındalıkla birleştiğinde  beynimizle ilgili inanılması güç sonuçlar alabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir