Yoga Nefesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Evet hepimiz nefes alıyor ve nefes almayı biliyoruz, bu doğru. Ama yoga nefesi almak öyle günlük nefes alışverişimiz gibi bir nefes alma şekli değil, bir tekniktir.  Yoga ’da tam nefes denilen tekniği doğru uygulayabilmek için ,karın (diyafram),kaburga ve göğüs nefesini birleştirerek nefes almak gerekir.

Yoga Nefesinin Faydaları :

yoga-nefesi-nedir

  • Yoga nefesi zihni, beyni sakinleştirir, rahatlatır.
  • Kişiye canlılık ve zindelik sağlar.
  • Düzenli bir şekilde yapıldığında ciğerlerin kapasitesini artırır.
  • Yoga nefesi yaparak karın bölgesindeki tüm organlara hafif bir masaj yapmış olursunuz. Bu sayede organlara olan kan dolaşımını gerçekleştirirsiniz.
  • Yoga nefesi uyku problemleri için birebirdir. Uyku öncesi uyguladığınızda kolay uyur ve rahat bir uyku süreci geçirirsiniz.

Diyafram nefes Nasıl Uygulanır :

yoga-nefesi-nedir

1 . Sırt üstü olacak şekilde yere uzanın.

2 . Dizlerinizi bükün ve sırtınızın dümdüz olduğundan emin olun.

3 . Bir elinizi karnınıza, diğer elinizi de göğsünüzün üzerine getirin.

4 . Ardından burnunuzdan yavaş bir nefes alın. Karnınızın üzerinde bulunan eliniz yükseliyorsa doğru nefes alıyorsunuz demektir. Nefes alırken karnınız yukarıya doğru şişmeli ve nefes verirken de içeriye girmeli.

Yoga Nefesi Nasıl Uygulanır : 

1 . Sırt üstü olacak şekilde yere uzanın, tüm bedeninizi gevşetin, olumsuz düşüncelerden arının.

2 . Derin bir nefes vererek içinizdeki tüm nefesi boşaltın. Ardından yavaş ve derin bir şekilde karnınızdan olacak şekilde nefes alın.

yoga-nefesi-nedir

3 . Nefesin yukarıya kaburgalarınıza çıktığını hissedin.

4 . Nefesi göğüs ve köprücük kemiklerinize ulaştırın. Bu esneda karnınızı içeri çekmeyin, yükselmesine izin verin.

5 . Ardından yavaşça nefes verin. Nefesinizi verirken önce karnınızı ,sonra kaburga orta göğüs ve en son üst göğsünüzü boşaltın.

6 . Nefesinizi aynı sıra ile alıp vermeye devam edin.

Yoga nefesini başlangıçta sadece 4 tur olarak yapın. Zaman geçtikçe turları yavaş yavaş 20 tura kadar artırın. Yoga nefesini uygularken başlangıçta baş dönmesi yaşayabilirsiniz, bu normal bir durumdur. Zamanla devam ettikçe azalarak geçecektir. Yoga nefesini uygularken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kendinizi tamamen serbest bırakmış bir halde uygulamanız gerekmektedir. Hiçbir zorlama yapmadan, yavaş ve dingin hareketler ile nefes alışverişlerinizi gerçekleştirin.

Yoga nefesi yeni başlangıçlar için sırt üstü yatarak daha kolay uygulanır. Ama ayakta ya da oturarak da yoga nefesini uygulayabilirsiniz. Eğer bu şekilde uygulayacaksanız sırt ve omurganızın dik olduğundan emin olun.

Herhangi bir problem yaşamamak adına, kalp ya da nefes problemleriniz, ya da herhangi bir hastalığınız bulunuyorsa, yoga nefesini yetkin bir eğitmen ile uygulamak daha doğru olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir