Yoga Matı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yoga yapmaya başlayanların ilk düşündükleri şeylerden biri olan yoga matı seçimi, aslında oldukça önemli noktalardan birisi. Yoga matı seçimi her ne kadar başta kolay gibi görünse de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

1 . Ölçü

Yoga matınızı seçerken ilk olarak matın ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Standart bir mat satın almak yerine eğer uzun boyluysanız daha uzun ve geniş bir mat, kısa boyluysanız daha küçük ve dar bir mat satın alabilirsiniz. Üzerine kolaylıkla sığdığınız bir mat tercih etmek yoga yaparken da bir o kadar rahat olmanızı sağlar. Bu yüzden yoga matınızı satın almadan önce ölçülerinize uygun bir tercih yapmalısınız.

2 . Ağırlık

Yoga matı satın alırken önemli olan şey pahalılığı değil onun size uygunluğudur. Ağır bir mat satın aldığınızda her yere kolayca taşıyamayabilirsiniz. Yoga matınızı taşımak eziyet haline geldiği nokta da yoga yapmaktan uzaklaşabilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca hafif bir mat tercih etmeye çalışmalısınız.

3 . Kalınlık

Ortalama bir yoga matı 4 mm kalınlığındadır. Ama eğer sık sık seyahat eden ve matı yanında taşımak zorunda olan biriyseniz daha ince ve hafif bir mat da tercih edebilirsiniz. Eğer eklam yapınız hassas ise de daha kalın bir yoga matı olası rahatsızlıkların önüne geçmek için daha iyi bir tercih olacaktır.

4 . Kaydırmazlık

Yoga pozlarını yaparken kayıp düşmenizi ve sakatlıkları önlemek için mutlaka kaydırmaz bir mat satın almalısınız. Yüzeyi kavrayan ve kaymayan mat seçimi yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir