Yoga İle İlgili 9 Bilgi

Ruhani ve fiziksel yaşamı dengelemek, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürdürmek için ihtiyacınız olan her şeyi size sunan yoga, düzenli olarak yapıldığında ve bir yaşam biçimi haline getirildiğinde size hayal bile edemeyeceğiniz dünyaların kapılarını aralar. Eğer yogaya başlamak istiyorsanız ya da yogada henüz yeniyseniz yoga ile ilgili bilgileri beraberinde öğrenmeniz gerekir. İşte yoga hakkında bazı ilginç bilgiler.

Yoga Hakkında Bilgiler

1 . Yoga yuj kelimesinden türemiştir. Bu kelime sanskrit dilinde bütünleşmek, kontrol sağlamak ve birleşmek anlamlarına gelir.

2 . Yoga bir din değildir. Herhangi bir dine bağlı değildir.

3 . Yoga ile ilgili bulunan ilk bilgiler Hindistan’ da bulunmuştur. Bulunan metinlerden ilki  Veda ’lar kitabıdır.

4 .  Veda ’lar kitabında anlatılan yoga öğretisinin özeti M.Ö. 200-400 yılları arasında yaşadığı iddia edilen Hintli bir bilge olan Patanjali tarafından yoga sutraları adlı bir kitapta anlatılmıştır.

5 . Patanjali ‘nin anlattığı yoga sutralarına göre yoga 8 ayrı bölüme ayrılır. Ashtanga yani kelime anlamı olarak “Asht” 8 ve “Anga” kollar olarak sekiz basamaklı bir sistemi ifade etmektedir. Tüm bu 8 basamak kişinin kendisi ve çevresi ile ilgili olan tutum ve davranışlarını esas alan prensipleri ifade eder. Basamaklar şu şekildedir;

  • Yama: Evrensel ahlaki disiplinler
  •  Niyama: Kişisel disiplin
  •  Asana: Yoga duruşları
  •  Pranayama: Nefesin kontrolü
  •  Pratyahara: Duyguları geri çekme
  •  Dharana: Dikkati bir yere toplama
  •  Dhayana: Meditasyon
  •  Samadhi: Kendini tanıma. Aydınlanma

6 . Yoganın temeli gerçek özü bulmayı ve algılamayı hedef alır. Bu yolsa ruh, beden ve zihin arasında denge kurarak, yine ruhsal, bedensel ve zihinsel bütünlüğe ulaşmayı hedefler.

 7 . Yoga öze dönmek, kendini tanımak ve kendini hissetmektir.

8 . Herkes, her yaşta yoga yapabilir. Yoga herkese açık bir bilgidir.

9 . Yoga sadece fiziksel duruşlardan ibaret değildir. Fiziksel duruşlara ek olarak beden, ruh ve akıl bir arada bütünlük sağlar.