Yoga Hangi Saatte Yapılır?

Çağımız koşturmacasında bir çok şeye zaman ayıramıyor, bu zamansızlıktan dolayı da  aslında hayatımız için önemi büyük olan şeyleri hep geri plana itiyoruz. Spor da bunlardan biri. İş çıkışında kalan zamanlarda ya da aralarda, kısa zaman dilimlerinde yeterli özen göstermeden spor yapıyoruz. Yoga da bu spor türlerinden biri. Özenle, sabırla ve en uygun zaman seçilerek yapılması gereken yoga pratikleri çoğu zaman koşturmacaların arasında kalarak yeterli verimi sağlamıyor.

Peki yoga için uygun zaman dilimleri ne zaman? 

yoga-hareketleriAslında bu soru yoğun bir çalışma düzeni olanlar için boş kaldığınız her zaman olarak cevaplanacaktır. Çünkü malesef yeterli zamanın olmaması insanları sadece boş kaldıkları anda yoga yapmaya iter. Aslında yoga için doğru bir zaman dilimi yoktur. Sabah ya da akşam dilediğiniz zaman yoga yapabilirsiniz. Sadece pratiklerinizin koşturmacanız arasında harcanmamasına özen göstermelisiniz. Kendinizi stres içerisinde hissettiğiniz zamanlardan çok, motive hissettiğiniz zamanlarda yapmak verimi de artıracaktır. Bu yüzden siz kendinizi ne zaman hissederseniz yoga yapmanın zamanı da o zamandır.

Ancak yine de sabah ve akşam yoga hareketleri yapmak arasındaki farkları ve faydaları yazmakta fayda var.

Eğer güne yoga yaparak başlarsanız tüm günü rahat, zinde ve enerjik geçirirsiniz. Yoga kaslarınızı rahatlatarak gevşemenize ve güne huzurla başlamanıza yardımcı olur. Gününüz motive ve enerjik geçer.

Akşam saatlerinde yapılan yoga hareketleri ise günün tüm stresini üzerinizden alır. Yine gevşeyen kaslar ile rahatlar ve gün içinde yaşadığınız tüm stres dolu zamanları geride bırakırsınız. Daha kolay uykuya dalar, daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku süreci yaşarsınız.

Yoga ayrıca metabolizmanızı hızlandırır ve sindirim sistemini destekler. Ruhunuzu aydınlatır, kaslarınızı esnetir ve huzurlu mutlu bir insan olmanızı sağlar. Kalp hastalıkları gibi bir çok hastalık için de oldukça destekleyici bir egzersiz türüdür. Mümkün olduğu her an, fırsat bulduğunuz her zaman diliminde yoga yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir