Yoga Egzersizleri

Temel amacı zihin ve vücut rahatlaması olan yoga oldukça eski bir tekniktir. Hint kaynaklı bir rahatlama şekli olan yoga da zihinsel ve fiziksel aktivitelerin kombinasyonu şeklindeki yoga egzersizleri stres azaltıcı oldukları kadar uygulandıkları bölgenin fiziksel performansı ve sağlığı içinde faydalıdırlar.

Yoganın pek çok seviyesi ve uygulama alanı vardır. Yoga kelime olarak, kontrol altın almak, yöntem vb anlamlara gelir. Uygulama alanlarına ve amacına göre farklı yoga egzersizleri yapmak gerekir. Temelde bir felsefe olarak doğan yoga bugün çeşitli uygulama alanları bulunan fiziksel bir aktivite olarak da görülmektedir. Her fiziksel aktivite gibi özellikle uygulandığı bölgeye mutlak pozitif etkide bulunur. Bunlardan biri olan ve bayanların sıkça başını ağrıtan düz karınlara sahip olmak için yoga uygulaması, bayanlar arasında her geçen gün artmaktadır. Bu uygumla için bazı egzersizler aşağıdaki gibidir.

Navasana duruşu düz bir karın hedefi için önemli bir egzersizdir. Bu duruşun karın kaslarını çok çalıştırması ve bu sayede düz karın hedefine ulaşmanızda büyük faydası olduğu yoga uzmanlarınca ifade edilmektedir. Duruş için zeminde ayaklarınızı gererek mümkün olduğunca bacaklarınızı yukarı kaldırın ve kollarınızı öne uzatarak gergin duruşunuzu mümkün olduğunca muhafaza edin. Ne kadar yukarıda ve ne kadar fazla durursanız daha iyi sonuç alacağınız tekne duruşu da denilen bu egzersiz düz bir karın için önemlidir.

yoga navasana

Diğer bir düz karın yardımcısı egzersiz ise, yogaya ait olmasa da yoga egzersizleri için kullanılan plank duruşudur. Plank duruşu da gerginliği karın kaslarınıza yığarak, düzleşmesi için yardımcı olacaktır. Duruş için, şınav vaziyetine benzer bir pozisyon alınır. Eller üzerinde gergin bir vaziyette yüksekte durulur. Belden, dizden ve kollardan bükülmelere izin vermeden bu halde yapılan duruş egzersizi karın kaslarınız başta olmak üzere sıkılaştırıcı özelliğini size hissettirecektir.

yoga plank

Gergin karın kaslarıyla oluşacak karında düzeltme amacına yönelik bir diğer yoga egzersizleri örneği, amuda kalkma tarzındaki eller üzerinde dik durma egzersizidir. En zor yoga egzersizlerinden olan bu egzersiz biraz kondisyon ister. Eğer denemeler yaparak bu harekete alışacaksanız duvara yakın yapmaya çalışınız.

yoga headstand

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir