Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Son yılların popüler yaşam biçimi türlerinden biri olan yoga, aynı zamanda meslek olarak da oldukça gözde. Yoganın çocuktan, hamilelere kadar neredeyse herkese hitap etmesi ve artık hemen her ilde bir yoga merkezi açılması ile birlikte yoga eğitmenliği birçok kişinin yapmak istediği meslek arasında yer alıyor. Hal böyle olunca, bu konuda çok fazla fikri olmayan kişilerin aklına gelen ilk soru da ” Nasıl yoga eğitmeni olabilirim? ” oluyor.

Nasıl Yoga Eğitmeni Olunur?

Yoga eğitmeni olmak isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasında hangi yoga eğitmenini seçilmesi gerektiği, hangi yoga dersinin alınması gerektiği gibi sorular yer alıyor. Burada öncelikli konu yoga hakkında ne kadar bilgili ve tecrübeli olduğunuz. Kimi yoga eğitimi okulları en az 6 yıllık yoga geçmişi şartı ile öğrenci kabul etse de, kimileri ise daha önce hiç yoga yapmamış bir kişiyi bile okuluna kabul edebiliyor. Bu yüzden herkes kendi yoga tecrübelerine uygun bir şekilde bir yoga okuluna ya da yoga eğitmeni yetiştiren eğitmenlere başvurabilir.

Yoga eğitimlerinde kişilere yoganın temel felsefesi ve disiplini öğretilerek adayın yoga pratikleri sayesinde kendisini daha iyi tanıması ve anlaması öğretiliyor. Bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bütünlük içinde  potansiyelinin adım adım ötesine geçmeye başlanıyor. Kişinin yaşamına yoga ve yoga öğretileri uyarlanarak öz ‘e giden bir yolculuk başlatılıyor ve kişinin yogilik yolunda arzularını geride bırakmaya hazır hale gelmesi amaç edindiriliyor. Tüm bunlarla beraber yoga eğitimi alan kişi, yoganın temel felsefesini, bedensel duruşlarını, nefes çalışmalarını, duyu – odaklanma – konsantrasyon – meditasyon çalışmalarını ve gevşeme yöntemlerini öğrenerek yogi olmaya hazırlanıyor.

Eğitimler sonunda yogi olun ya da olmayın yoga hayatınızda hiç yaşamadığınız bir tecrübe sunacak ve kendinize, öz ‘ünüze dönme yolunda size bambaşka kapılar açacak. Patanjali’ nin Yoga Sutraları ’nın da dediği gibi:

“Hayatta yaşadığın deneyimlerin ardından yoga pratiği başlar.”(atha yoga anushasanam)