Yoga Duruşları – Asanalar

Fiziki ve ruhi anlamda kendini iyi hissetmek isteyen insanların büyük bir kısmı günümüzde yoga yapmayı tercih ediyor. Yaptıkları yoga duruşları araştırmaları sonrasında ise bu sporun ne kadar etkili olduğu da görülüyor. Her gün yapılacak olan 15 – 20 dakikalık yoga seansları sayesinde istenilen başarılı sonuçlar da elde edilmiş olacaktır.

1 . Sukhasana yani rahat oturuşu pozisyonunda sırt dik, omuzlar gevşek bir hale yere bağdaş kurarak oturulur. Gözler kapatılır ve doğal bir şekilde nefes alıp verilmeye başlanır. İki yöne doğru geniş ve yavaş dairelere çevrilir, bu aşamada nefes alıp vermeye devam edilerek boyun kısmı rahatlatılır.

Bu duruştayken sol el sağ dize, sağ el ise arka kısımda omurgaya destek verilmeli. Ardından sağ kısımdan arkaya doğru dönülmeli ve omurga ve sırt esnetilmeli.

Sukhasana duruşu

2 . Yoga duruşlarından bir diğeri ise Vajrasana. Bunun için eller uyluklarda, göğüs açık ve sırt dik şekilde dizlerin üstünde oturulmalı. Ayaklar ise kalçanın altında yer almalı.

Ellerin avuçları yukarıya bakılacak şekilde başın üzerinde kenetlenince yukarıya esnenirken arkaya kenetlenip kolların arkada gergin olması, bu aşamada alnın yere değdirilmesi ile öne doğru esnetilir.

vajrasana

3 . Gomukhasana duruşu için öncelikli olarak Vajrasana duruşunda olunmalı. Sonrasında sol el kalçaya koyulur ve ağırlık buraya verilir. Sağ diz sol dizin üstüne gelir ve ayak tabanları mümkün olduğu kadar arkaya doğru bakabilecek bir şekilde bacaklar üst üste yerleştirilir. Sol kol yukarıya uzatılırken sağ kol da aşağıya doğru uzatılır. Şekildeki gibi bu duruşta 1 dakika durun. Kollarınızı ve bacaklarınızı çözün, tersine kollar ve bacaklar ile aynı zaman uzunluğunda hareketi tekrarlayın.

gomukhasana duruşu

4 . Marjaryasana için eller ve dirsekler üzerinde durulur. Dizler kalçaların altında, eller tam omuzlarda olmalı. Nefes verilirken çene göğse gelecek şekilde omurga ve sırt kamburlaştırılmalı. Kuyruk sokumu içeriye doğru çekilirken bel çukurlaştırılmalı, bu aşamada ise baş ve göğüs yukarıya dönmeli.

Marjaryasana duruşu

5 .  Yoga duruşlarındaki Balasana da ise eller önde yere uzanır. Kalçalar topukların üzerine itilir ve baş öndeyken yere bütün ağırlık bırakılır. Eller ayakların yanına çekilir, avuçlar ise yukarıya doğru bakacak şekilde kürek kemiği, omuzlar ve sırt tüm ağırlık ile yere bırakılır. Gözler kapatılır, derin bir şekilde nefes alınarak hareket tamamlanır.

balasana duruşu

6 . Eka Pada Rajakapotasana için tekrardan Marjaryasana pozisyonuna gelinir. Bir diz öne doğru çekildikten sonra ayak içeriye doğru kıvrılır, diğer bacak ise güvercin kuyruğu gibi geriye doğru uzatılır. Sırt dik, ileriye doğru bakarken iki el önde ve yerde olmalı. Nefesin verilmesi esnasında ilk olarak kollar öne doğru yerleştirilmeli ve 10 nefes kadar beklenmeli. Ardından da yavaş bir şekilde doğrularak yoga duruşlarının içindeki bu hareket diğer ayak üzerinden uygulanmalı.

Eka Pada Rajakapotasana duruşu

7 . Bakasana duruşunda ise ayaklar kalça açıklığında olmalı. Dizler her iki yana doğru kırık bir şekilde açık tarzda yere çömelinir. Avuçlar bu esnada birbirini iterken dirsekler ise dizlerin iç kısmından dışarıya doğru itilmeli. Ancak pozisyon uygulanırken sırtın kamburlaştırılmaması gerekmektedir.

bakasana duruşu

8 . Tadasana duruşunda ise bir önceki duruştan çıkarken dizler biraz kırılmalı ve üst bedenin bütün ağırlığı öne doğru verilir. Sonrasında ise omurlar üst üste gelecek şekilde doğrulmalı. Omuzlar, kollar ve baş ise en son aşamada kalkmalı ve dağ duruşuna geçilir. Ayaklarda ağırlıklar eşit olmalı, kollar ve bacaklar aktif, sırt dik, omuzlar gevşek ve karın içeride iken dik bir şekilde durmalı. Ayak ucunda esneme duruşunda da ön bölgede bir noktaya bakılırken eller başın tepesinde kenetlenmeli. Nefes alış esnasında kollar yukarıya doğru kaldırılırken aya parmak uçlarında yükselinmeli. Nefes verilirken ise tabanlar yere, eller ise başın üstüne getirilir ve tekrardan bu hareketler yapılır.

Tadasana-duruşu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir