Yoga Çeşitleri

Bir yaşam tarzı olan yoga yapmaya karar verdiyseniz bu noktadan sonra size en uygun yoga çeşidinin hangisi olduğuna karar vererek yoga yapmaya başlamalısınız. Yoga çeşitleri şu şekilde belirtilebilir.

ASHTANGA YOGA

Yoganın temel türü olan bu yoga çeşidi klasik yoga olarak bilinir.Herkesçe bilinen 8 temel ögesi bulunan bu yoga türü, zihinsel, ruhsal, psikolojik ve etik ögelerin tümünü kapsayan yoga türüdür. Temel ilkelerini mercek altına aldığımızda ilk olarak Yama ilkesi öne çıkar.

ashtanga yoga1

Yama: Hırsızlık yapmamak, dürüş olmak, şiddetten kaçınmak, sabırlı olmak, bağışlayıcı olmak ve ölçülülük gibi ilkeleri içinde barındırır.

Niyama: Genel olarak öz disiplin öğütleyen bu ilkede de alçak gönüllülük, yaratıcıya bağlılık ve yardımseverlik gibi unsurları vardır.

Asana: 84 çeşidi olan bu unsur yoga prosedürleri olan tanımlanabilir.

Pranyama: Hayat enerjisini artırıcı unsurdur.

Pratyahara: Maddi dünyadan arınmayı öğütleyen unsurdur.

Drahana: Konsantrasyon sağlayarak meditasyon unsurudur.

Samadhi: Algıda bütünlüğü sağlayan yoga unsurudur.

HATHA YOGA

Batıda en çok bilinen yoga türüdür. Beden üzerine en çok yoğunlaşan yoga türü HathaYoga’dır. Yoga çeşitleri arasında en çok bilinen türlerden biri olan Hatha Yoga, Ha kelimesi, ile güneşi simgelerken, Tha kelimesi ile de ay ilkelerini temsil etmektedir. Ruhsal fiziksel olarak arınmayı amaçlayan bu yoga çeşidinde birey çok yönlü olarak gelişmektedir.

hatha yoga

BHAKTİ YOGA

Bu yoga türü felsefe olarak tanrıya adanma ve koşulsuz yaratıcı sevgisi öğütlemektedir. Bunu sağlamak için nasıl ibadet edileceğini ve nasıl meditasyon yapılacağı öğretisini içerir. Bu yoga türü ile ruhsal dengede de bütünlük sağlama amaçlanmaktadır.

bhakti yoga

KASHMIR SHAVIZM

Bu yoga türü de kişisel menfaatler ve çıkarlarda arınarak elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan birey benmerkezci anlayıştan uzaklaşır. Böylece birey zihin enerjisinin dağılmasının önüne geçer.

JAHANA YOGA

Bilig yolu anlamına gelen bu yoga türü, kişinin gerçekte kim olduğunu anlamasını sağlayan yoga türüdür.

RAJA YOGA

Muazzam yol anlamında olan bu yoga türü, yoga çeşitleri arasında çok yönlü ve integral yapısı ile öne çıkmaktadır. Zihin kontrol altına almaya çalışan bu tür ile zihnin üst seviyeye çekilmesi amaçlanır.

raja yoga

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir