Yaz Öncesi Detoks Yogası

Yaz yaklaşıyor, detokslar hazırlansın. Yoganın da detoksu mu olur demeyin, vücudunuzdan toksinleri yoga yolu ile atmak mümkün. Doğru yoga pozlarını seçmeniz ve uygulamanız sonrasında vücudunuz ve zihninizdeki atık ve toksinler ayrılacak, sindirim sisteminiz rahatlayacak, kan dolaşımınız hızlanacak. Her bir poz size kendinizi yenileme şansı tanıyacak.

Peki detoks etkili yoga hareketleri neler?

1 . Uttanasana

UTTASANA ayakta öne eğilme pozuUttanasana sindirim sistemini geliştirir, güçlendirir. Zihni rahatlatır, yeniler. Karaciğeri, böbrekleri canlandırır. Kasları gevşetir.

Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az kısa açık olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alarak kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarıya doğru kaldırın. Nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya özen gösterin. İsterseniz bacaklarınızı tutarak bedeninize destek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alış verişlerinize devam ederek her nefeste daha da kapanın. Duruşta 30 sn ile 1 dk arası kalarak dinlenin.

 

 

2 . Ardha Matsyendrasana

yoga-hareketleri

Ardha Matsyendrasana, omurlardaki gerilimi ve gerginliği alır. Akciğeri ve karaciğeri canlandırır, harekete geçirir. Sindirim sistemini harekete geçirir.

Poza sırtınız dik ve bacaklarınız öne uzanmış olacak şekilde yere oturarak başlayın. Dizlerinizi kırın ve önünüze koyun. Sağ ayağınızı sağ bacağınızın altına görseldeki gibi getirin ve sol bacağınızı kasığınıza yakın  bir noktaya yaslayın. Sol bacağınınız yavaşça kaldırarak sağ dizinizin dış tarafına yerleştirin. Nefes vererek kendinizi sağ kalçanızın dışına doğru döndürün. Belinizin dik olmalı. Ardından sol eliniz ile yeri destekleyin ve sağ elinizi havaya kaldırın. Sağ ayağınız mümkün olduğu kadar yere bassın, bu esnada sırtınızı da yukarı uzatarak dikleştirin. Başınızı döndürebildiğiniz kadar sağa döndürün. Bu pozisiyonda 1 dakikaya kadar kalın, ve nefes vererek pozisyondan çıkın, ilk pozisyona geri dönün. Aynı pozu diğer tarafınız için de uygulayın.

3 . Salamba Bhujangasana

Bhujangasana kobra duruşu İç organları uyarır, canlandırır, yeniler. Stresi, yorgunluğu, gerginliği atmayı sağlar. Göğsü , akciğerleri açar.

Ayaklarınız hafif açık olacak şekilde karnınızın üzerine uzanarak poza başlayın. Avuçiçlerinizi omuzlarınızın altına koyun. Kuyruk sokumunuzu esneterek göğsünüzü ileri doğru çekmeye başlayın. Dirsekleriniz bedeninize yakın ve eğik durumda kalmalı. Hafifçe yukarıya bakın. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alarak kalın.

4 . Viparita Karani

 Viparita KaraniZihni sakinleştirir, sırt ağrılarını azaltır. Regl dönemi sendromlarını hafifletir. Vücudu dinlendirir, daha kaliteli bir uyku uyumayı sağlar.

Duvar kenarı bir alan bularak duvarı solunuza alın ve yere ayaklarınızı uzatarak oturun. Poponuz duvardan uzak tutacak ya da yapabiliyorsanız duvara dayayacak şekilde ayaklarınızı fotograftaki gibi duvara yaslayın. Kollarınız her iki yanınızda rahat bir pozisyonda kalsın. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alacak şekilde kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir