Uyku Problemi Yaşıyorsanız Yoga!

Uykusuzluk problemi günümüzün büyük problemlerinden biri. Gece yattığında uykuya dalamama, gece boyunca uykuyu sürdürmede zorlanma, çok erken ya da çok geç uyanma tüm bu uykusuzluklara bağlı olarak da günü yorgun ve uykusuz gerçimek. Eğer siz de bu uyku problemlerinden en az birini yaşıyorsanız birazdan bahsedeceğimiz yoga pozlarından yardım alabilirsiniz.

Bu yoga pozları stres ve gerginliği almakla birlikte, vücudu rahatlatarak uyumanızı kolaylaştırıyor.

İşte uyku problemi olanların yapabileceği 5 yoga pozu  :

1 . Çocuk Duruşu ( Balasana )

çocuk duruşu balasana

Nasıl Yapılır :

Dizleriniz hafif aralık halde yere dizlerinizin üzerinde çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze uzatarak ellerinizle öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi uyluklarınızın üzarinde rahat olacak şekilde bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Bu pozisyonda en az 3 nefes alışverişi yaparak kalın.

Çocuk duruşu baş ağrılarını yatıştırır ve sırtın üst kısmı ile boynu rahatlatır. Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirir. Kalça, sırt ve omuzu yumuşak şekilde açarak esnetir.

2 . Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Nasıl Yapılır :

Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az kısa açık olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alarak kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarıya doğru kaldırın. Nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya özen gösterin. İsterseniz bacaklarınızı tutarak bedeninize destek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alış verişlerinize devam ederek her nefeste daha da kapanın. Duruşta 30 sn ile 1 dk arası kalarak dinlenin.

Ayakta öne eğilme duruşu  sinir sisteminizi yatıştırmaya yöneliktir. Sırt ve hamstring esnekliğini artırır. Stresi hafifletir.

3 . Bacaklar Duvarda Duruş (  Viparita Karani  )

 Viparita Karani

Nasıl Yapılır :

Ayaklarınız duvara dönük olacak şekilde yere yatın ve duvara iyice yaslanın. Sağ veya sol tarafınızdan bacaklarınızı kaldırarak bacak ve topuklarınızı duvara dayayın. Kalçalarınızın duvara iyice dayandığıdan emin olun. Vücudunuzun üt kısmı olabileceği en rahat pozisyonda olmalı, kollarınızı görseldeki gibi açarak yere koyun. Eğer isterseniz başınızın altına yastık koyabilirsiniz. Bu pozisyonda en az 3 nefes alışverişi kalın.

Viparita Karani yogun bacaklarınıza iyi gelir, sırt ağrılarına iyi gelir. Zihni sakinleştirir. Arka bacakları ve boynu esnetir.

4 . Ölü Duruşu ( Shavasana )

shavasana ölü duruşu

Nasıl Yapılır :

Başlangıç olarak matınızın ya da düz bir minderin üzerine dizleriniz bükülü ve ayak tabanlarınız yerde olacak şekilde oturun. Kollarımızdan destek alarak yavaşça önce belinizden başlayarak sırt ve daha sonra düz bir şekilde başınızı yere koyun. Ardından ayaklarınızı hafifçe kaydırarak düz olacak şekle getirin, omuz genişliğine gelecek şekilde açın. Kollarınızı dışa doğru çevirin ve avuç içlerinizi yukarıya bakacak pozisyona getirin. Gözlerinizi kapatın ya da gözleriniz ile tek bir noktaya bakın. Nefesinizi tutmadan bu pozisyonda 3 ila 5 dakika boyunca kalabilirsiniz.

Beden, zihin ve ruhun rahatlayarak gençleşmesine yardımcı olur. Kan basıncını düşürür. Bitkinlik, uykusuzluk, baş ağrısı, anksiyete ve depresyonu azaltır.

5 . Yaslanmış Tanrıça Duruşu ( Supta Baddha Konasana )

Supta Baddha Konasana tanrıça pozu

Yaslanmış Tanrıça Duruşunu ( Supta Baddha Konasana ) yapmak için arkanız bir destek ya da yastık almalısınız. Dizlerinizi kırarak ayaklarınızı yere koyduğunuz pozisyonda oturun. Destek kemiklerinizin arkasına uzunlamasına konumda olmalı. Nefes verip ve ellerinizle yere dayanarak hafifçe desteğin üzerine uzanın. Sırtınızın orta kısmı ve başınız desteklenmiş olmalı. Elleriniz avuç içleri yukarıda, gövdenize 45 derece açı yapacak şekilde yanlarda olmalı. Rahat olduğunuz konumu bulduğunuzda ayaklarınızı birleştirin ve dinlenin. Bu pozisyonda en az 1 dakika kalın.

Supta Baddha Konasana zihni sakinleştirir. Adet öncesi ve menopoz gerginliklerine iyi gelir. Sindirimi rahatlatır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir