Uyku Öncesi 8 Dakikalık Yoga Hareketleri

Yatmadan önce yoga yaparak çok daha rahat ve kaliteli bir uyku süreci geçirebilirsiniz. Aşağıda yer alan yoga hareketleri kaslarınızı gevşeterek vücudunuzun rahatlamasına, ağrılarınızın azalmasına ve vücudunuzun uykuya hazırlanmasına yardımcı olur. Uyku öncesi sadece 8 dakikanızı ayırarak bu yoga pozlarını uygulayabilir ve uyku probleminizin üstünden gelebilirsiniz.

Uyku Öncesi Yoga Hareketleri

1 . Upside-Down Relaxation

Dakika : 0:00-2:00

Yatak başına ya da bir duvar kenarına oturun. Yatağınızın üzerine yatın ve ayaklarınızı duvara dik olacak şekilde yerleştirin. Eğer çok fazla gerginlik hissediyorsanız kalçanızı duvardan uzaklaştırın ya da tam tersi ise duvara yaklaşın. Kollarınızı avuç içleri havaya bakacak şekilde yanlarınıza yerleştirin. Hafifçe nefes alın ve bacaklarınızdaki gerginliği hissedin.

2 . Winding Down Twist

Dakika : 2:00-3:00

Yatağınızın üzerine bağdaş kurarak oturun. Sağ elinizi sol dizinize ve sol elinizi kuyruk kemiğinizin arkasında kalan yatak kısmına yerleştirin. Gövdenizi hafifçe sola çevirin. Sol omzunuza bakarak bakışlarınızı takip edin. Derin nefes alın ve ardından merkeze dönerek hareketi diğer taraf için uygulayın.

3 . Nighttime Goddess Stretch

Dakika : 3:00-5:00

Dizlerinizi kırarak yatağınızın üzerine sırt üstü uzanın. Ayak tabanlarınızı birleştirin. Dizleriniz açık ve aralık kalsın. Kollarınızı yanlarınıza avuç içleriniz havaya bakacak şekilde yerleştirin. Herhangi bir zorlanma hissederseniz dizlerinizin altına yastık yerleştirerek gerginliği azaltabilirsiniz.

4 . Child’s Pose

Dakika : 5:00-7:00

Dizlerinizin üzerine oturun. Gövdenizi öne doğru yavaşça yuvarlayın alnınızı yere değene kadar yuvarlanmaya devam edin. Kollarınızı öne uzatın ve bu pozisyonda bekleyin.

5 . Rock-a-Bye Roll

Dakika : 7:00-8:00

Yatağınızın üzerine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi kırıp ayak bileklerinizi çaprazlayın. İki kolunuzu bileklerinizde kenetleyerek dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Yavaşça vücudunuzu öne doğru itip doğrulun ve pozisyonunuzu hiç bozmadan tekrar yuvarlanarak yatın. Hareketi süreniz tamamlanana kadar devam ettirin ve tüm hareketler bittikten sonra uykuya dalın.