Uçuş Öncesi Sakinleşmek için 3 Yoga Hareketi

Eğer uçuş korkunuz varsa ve uçağa binmeden önce aşırı stres yaşıyorsanız yoga ile bu stresinizin üstesinden gelebilirsiniz. Vücuttaki gerginliği azaltan, rahatlamayı ve sakinleşmeyi sağlayan yoga hareketleri ile uçak yolculuklarınızı çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Uçuş Öncesi Sakinleşmek için Yoga Hareketleri

1. Three-Part Deep Breathing (Deergha Swasam Pranayama)

Bu pozu havaalanında ya da uçağa bindiğinizde koltuğunuzda rahatlıkla yapabilirsiniz. Karın, kaburga ve omurganızı hissederek burundan olacak şekilde derin derin nefes alın. Nefesinizi yine bu üç bölgeden olacak şekilde verin. Birkaç dakika sakinleştiğinizi hissedene kadar nefes alıp vermeye devam edin. Egzersizi uygularken gözlerinizi kapatabilirsiniz. Bu poz gevşemenize, rahatlamanıza ve sakinleşerek ana odaklanmanıza yardımcı olur.

2. Hakini Mudra

Bu pozu da yine havaalanında ya da uçağa bindiğinizde koltuğunuzda yapabilirsiniz. Sağ elinizdeki tüm parmaklarınızın uçlarına sol elinizin parmak uçları ile dokunun. Avuçlarınız birbirinden ayrı olsun, sadece parmak uçları dokunsun. Parmaklarınızı 1 -2 dakika bu şekilde tuttuktan sonra basınç noktalarını değiştirerek devam edebilirsiniz. Bu mudra dağınık düşüncelerin odaklanmasını sağlar, rahatlamanıza yardımcı olur.

3. Legs Up the Wall/The Great Rejuvenator (Viparita Karani)

Bu pozu evden çıkmadan önce yapabilirsiniz. Bir duvarın önüne olabildiğince yakın olacak şekilde uzanın. Bacaklarınızı dümdüz olacak şekilde duvara kaldırın ve kalçanızın duvara temas etmesini sağlayın. Eğer pozda zorlanıyorsanız sırt bölgesini havlu ya da yastık ile destekleyebilirsiniz. Kollarınızı avuç içleri havaya bakacak şekilde yanlarınıza serbest bir şekilde bırakın. Bacaklarınızı rahatlatın ve bu pozisyonda 3 ila 5 dakika arası nefes alışverişleri ile birlikte kalın. Poz baş ağrısını giderir, vücudu rahatlatarak gevşetir, vücudun gerginliğini alır, kaygıyı azaltır.