Sukhasana Nedir? Faydaları Nelerdir?

Temel yoga asanalarından biri olan Sukhasana ( easy pose ) temel meditasyon asanalarından biridir. Kelime anlamı olarak hoş duruş, mutlu veya mutluluk veren poz anlamına gelen Sukhasana, nefes ve vücut kontrolüne odaklanmayı sağlayan basit bir başlangıç hareketidir. Temelinde sadece oturarak yapıldığı için huzur ve rahatlık sağlar.

Peki Sukhasana pozu nasıl uygulanır?

sukhasana

Düz bir zemine yoga matınızı yerleştirerek oturun. Sağ bacağınızı altta, sol bacağınızı ise üstte olacak şekilde bağdaş kurun. Eller ve avuç içleri yukarıya ya da aşağıya bakacak şekilde, baş ve işaret parmaklarınızı birleştirerek dizlerinizin üzerine resimdeki gibi yerleştirin. Sırtınız mümküm olduğunca dik, dizleriniz ise olabildiğince yere yakın olmalı.

Omuzlarınızı düşürerek, göğsünüzü öne çıkarın. Tüm kaslarınızı ( özellikle yüz kaslarınızı ) rahat ve gevşek bırakın. Derin ve yavaşça nefes alış verişlerinize başlayarak pozisyonda bir süre kalın. Daha sonra aynı pozisyonu sol ayağınızı altta olacak şekilde tekrar uygulayın.  Temel meditasyon pozlarından biri olan bu asanada süre kısıtlaması yoktur istediğiniz kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Eğer Sukhasana pozunda otururken dik durmakta zorlanıyorsanız, kalçanızın altına küçük bir örtü ya da yastık ile destek alabilirsiniz.

Sukhasana pozunun faydaları nelerdir?

Sukhasana, sırt kaslarını güçlendirir. Ayrıca bacak kaslarınızın da esnemesini sağlar. Dizlerinizi ve ayak bileklerinizi esnetir. Beyninizi ve ruhunuzu sakinleştirmeye yardımcı olur.

 

Farklı yoga asanaları ile ilgili yazımızı incelemek için : Yoga Duruşları – Asanalar