Stresinizi Azaltacak 5 Yoga Hareketi

Stresli bir güne başlarken ya da geçirdiğiniz kötü bir günün ardından bazı yoga hareketlerini uygulayarak o günü daha az stresli ve daha az gergin geçirebilirsiniz. Yapacağınız bu yoga egzersizleri zihninizi rahatlatırken, kaslarınızı gevşetecek ve vücudunuzdaki gerilimi azaltacak.

1 . Bhujangasana – Kobra Pozu

yoga-hareketleri

Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yere bakacak şekilde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına yerleştirin. Ayaklarınızı birleştirin ve nefes alarak başınızı yavaşça kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride el ve kollarınızdan yardım alarak vücudunuzu yavaşça kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın ve yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

Kobra pozu stresi ve yorgunluğu atmanızı sağlar. Ayrıca omurgayı güçlendirir, iç organları canlandırır kalça bölgesini sıkılaştırır.

2 . Ananda Balasana – Mutlu Bebek Pozu

Ananda Balasana mutlu bebek duruşu

Matınızın üzerine sırt üstü olacak şekilde yatın ve derin bir nefes alın. Nefes vererek dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin. Yavaşça nefes verirken ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Sırtınız dümdüz olacak şekilde tamamen yerde olmalı. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın ve koltuk altınıza doğru çekin. Bu duruşta en az 30 sn-1 dk arası kalın ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönerek dinlenin.

Mutlu bebek pozu, beyni sakinleştirir, stresi atmanızı sağlar, yorgunluğu alır. Ayrıca psoas kasını geliştirir, omurgayı esnetir.

3 . Salabhasana – Çekirge Pozu

yoga-hareketleri

Çekirge pozuna ayak baş parmaklarınızı yan yana tutup matınızın üzerine yüz üstü yatarak başlayın. Ardından iki elinizi de sırtınızın arka kısmında, kuyruk sokumunuzun arkasında birleştirin. Derin bir nefes alarak başınızı ve ayaklarınızı aynı anda havaya kaldırın. Bu esnada dizlerinizin kırılmadığından emin olun. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın.

Salabhasana pozu, stresi azaltır. Ayrıca omuzları, göğüs kafesini, karnı esnetir.

4 . Navasana – Tekne Duruşu

navasana tekne duruşu

Tekne pozuna matınızın üzerinde düz bir şekilde oturarak başlayın. Ellerinizi dizlerinize uzanacak şekilde ileriye uzatın, sırtınız düz olmalı, kuyruk sokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Gövdeniz yere 45 – 50 derecelik bir açıya gelene dek arkanıza doğru eğilin. Yavaşça nefes verin ve yavaşça ayaklarınızı yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alana dek bacaklarınızı kaldırın, kollarınızı da birbirlerine ve yere paralel bir şekilde uzatın. Bu pozda 10-20 saniye durun. Eğer dayanabiliyorsanız 1 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Tekne pozu, stresi azaltmaya yardımcı olur, sakinleştirir. Ayrıca sindirimi düzenler, omurgayı esnetir.

5 . Balasana – Çocuk Duruşu

balasana çocuk duruşu

Balasana pozuna dizleriniz hafif aralık olacak şekilde dizlerinizin üzerinde yere çömelerek başlayın. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatarak elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi rahat olacak şekilde bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Bu pozisyonda en az bir kaç dakika boyunca kalın.

Balasana pozu, zihni sakinleştiren vücudu dinlendiren en kolay pozlardan biridir. Vücudun gerginliğini alır, beyni sakinleştirir. Stresi atar. Ayrıca  sırt ve boyun kaslarını gevşetir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir