Stresi Azaltan Yoga Hareketleri

Yoga hem beden hem de ruh sağlığı için çok önemli bir yaşam biçimi. Yoga yaparak sadece ruhsal bir huzur sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuza da iyi bakmış olursunuz. Kalp hastalıklarından, migren ağrılarına, sindirimden bağışıklık sistemine kadar her şeyi olumlu yönde etkileyen yoga günümüzde tüm bu hastalıklara yol açan stresin de başlıca düşmanı. Özellikle vücuda giren negatif enerji ile birlikte bel, kalça, uyluk gibi bölgelerde biriken negatif enerjiyi yoga ile azaltabilir, bu bölgelerdeki gerilimi ortadan kaldırabilirsiniz.

Stresi Azaltan Yoga Hareketleri

1 . Vrksasana – Ağaç Pozu

Ağaç pozuna ayakta, ayaklarınız yan yana kollarınız her iki yanda düz olacak bir şekilde başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza kaydırın. Ardından yavaşça sol dizinizi bükün. Kalçanızı sola doğru mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığını bozmayın, sol ayağınızın altını sağ uyluk ya da kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonunda göğüs hizasına getirip birleştirin. Bu şekilde birkaç nefes alışverişi süresince durun.

Sonrasında yavaşça ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya düz bir şekilde havaya doğru kaldırın. Başınız ve gözleriniz, karşıya tek bir hizaya baksın. Kalça açıklığını koruyun. Birkaç nefes alışverişi süresince de bu pozisyonda kalın ve yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

2 . Malasana – Tam Çömelme (Çelenk) Pozu

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp yavaşça yere çömelin. Eğer dengede durmakta zorlanıyorsanız kalça altına destek alabilirsiniz. Dizlerinizi ve ayak parmaklarınızı aynı hizada ve aynı yöne bakacak şekilde tutun. Ellerinizi göğüs hizasında birleştirin ve dirseklerinizi dışarı doğru iterek bu pozisyonda 30 saniye ile 1 dakika arası kalın.

3 . Uttanasana – Ayakta Öne Eğilme Pozu

Bacaklarınız hafif aralık ve sırtınız düz olacak şekilde ayakta durun. Yavaşça kalçanızdan öne doğru, bacaklarınızın üzerine eğilin. Elleriniz yere değebiliyorsa parmak uçlarınız ile yere dokunun. Eğer değmiyorsa indirebildiğiniz yerde bırakın. Bacaklarınızı kırmadan, düz olmasına dikkat edin.  Ardından yavaşça başınızı bacaklarınızın arasına bırakın ve ellerinizle ayak bileklerinizin arkasını kavrayın. Bir kaç saniye bu pozisyonda bekleyerek başlangıca geri dönün.

4 . Paschimottanasana – Oturarak Öne Eğilme Pozu

Matınızın üzerine bacaklarınızı düz uzatarak oturun. Ayak parmaklarınızı esnetin, her iki kolunuzu da havaya düz bir şekilde esneterek kaldırın. Yavaşça belinizi öne doğru büküp, bacaklarınıza doğru eğilin. Kollarınızı ayak topuklarınıza kenetleyin ve başınızı iki bacağınızın arasında bir kaç saniye dinlendirip başlangıç pozuna geri dönün.

5 . Ananda Balasana – Mutlu Bebek Pozu

Matınızın üzerine sırt üstü olacak şekilde yatın ve derin bir nefes alın. Nefes vererek dizlerinizi karnınıza doğru yavaşça çekin. Yavaşça nefes verirken ayaklarınızın dış kısımlarından kavrayarak tutun. Sırtınız dümdüz olacak şekilde tamamen yerde olmalı. Dizlerinizi yavaşça gövdenizden daha geniş olacak şekilde açın ve koltuk altınıza doğru çekin. Bu duruşta en az 30 sn-1 dk arası kalın ve daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönerek dinlenin.