Stres İle Başa Çıkmanız İçin Yapmanız Gereken 3 Yoga Pozu

İş, trafik, kalabalık, gürültü derken günümüzün büyük bir bölümü stres ve yorgunluk ile geçiyor. Tamamen huzurlu ve mutlu geçirebildiğimiz bir gün artık yok denecek kadar az. Güne uyandıktan sonra o gününüzü bir nebze daha az stres ile geçirmek istiyorsanız tavsiye edeceğimiz 3 yoga pozunu deneyebilirsiniz.

Stresli gününüze bu yoga hareketlerini yaparak başladığınızda kendinizi çok daha iyi hissedecek, stresinizi ve gerginliğinizi kontrol altına alabileceksiniz.

1 . Tekne Duruşu ( Navasana )

Navasana-tekne duruşu

Yoga matınızda ayaklarınız dümdüz olarcak şekilde oturarak duruşa başlayın. Ellerinizi dizlerinize uzanacak şekilde ileriye uzatın, sırtınız düz olmalı, kuyruksokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Gövdeniz yere 45 – 50 derecelik bir açıya gelene kadar arkanıza eğilin. Nefes verin ve yavaşça ayaklarınızı yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alana dek bacaklarınızı kaldırın, kollarınızı da birbirlerine ve yere paralel bir şekilde uzatın. Bu pozda 10-20 saniye durun. Eğer dayanabiliyorsanız 1 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

2 . Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

UTTANASANA ayakta öne eğilme pozu

Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az kısa açık olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alarak kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarıya doğru kaldırın. Nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya özen gösterin. İsterseniz bacaklarınızı tutarak bedeninize destek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alış verişlerinize devam ederek her nefeste daha da kapanın. Duruşta 30 sn ile 1 dk arası kalarak dinlenin.

3 . Yaslanmış Tanrıça Duruşu ( Supta Baddha Konasana )

Supta Baddha Konasana tanrıça pozu

Yaslanmış Tanrıça Duruşunu ( Supta Baddha Konasana ) yapmak için arkanız bir destek ya da yastık almalısınız. Dizlerinizi kırarak ayaklarınızı yere koyduğunuz pozisyonda oturun. Destek kemiklerinizin arkasına uzunlamasına konumda olmalı. Nefes verip ve ellerinizle yere dayanarak hafifçe desteğin üzerine uzanın. Sırtınızın orta kısmı ve başınız desteklenmiş olmalı. Elleriniz avuç içleri yukarıda, gövdenize 45 derece açı yapacak şekilde yanlarda olmalı. Rahat olduğunuz konumu bulduğunuzda ayaklarınızı birleştirin ve dinlenin. Bu pozisyonda en az 1 dakika kalın.