Somatik Yoga Nedir?

Somatik yoga zihinle bedenin birlikte eğitimini temel alan bir hareket terapisidir. Somatik yoganın hedef aldığı durum kas ağrılarını ve spasitesini yönetmek, vücutta dengeyi sağlamak ve hareketleri kolaylaştırmaktır. Fizik tedaviye veya masaj terapisine alternatif bir tedavi biçimi olarak görülebilir.

somatik yoga nedirSomatik yoga 1970 ’lerin başında Thomas Hanna tarafından zihin ile vücut terapisi eğitimleri için ilk defa geliştirilmiş. Temelinde yatan ise gündelik yaşamın stresinin ve travmalarının istemsiz ama düzenli kasılmalara dönüştüğüdür. Vücudun bu kasılmaları aslında birer reflekstir ve zamanla ağrılara, sertleşmelere neden olur. Sonuç olarak bu süreçte bunu yaşayan kişi duyusal – motor amnezi denile kasların nasıl hissedildiği ile ilgili anlam kaybı yaşar. Kişi, kaslarının nasıl kontrol edileceğini bilemez.

Duyusal – Motor Amnezi

SMA denilen duyusal – motor amneziye neden olan 3 ana refleksten bahsedilir. Bunlardan ilki kırmızı ışıl refleksidir. Bu refleksin bir adı da irkilme tepkisi olarak bilinir. Vücudun stresle birlikte kendini eğdiği ve karın kaslarında görülen geri çekilme refleksi olarak tanımlanabilir. İkincisi ise günlük işlerin getirdiği strese karşı sırt bölgesindeki kasların tepkisi olarak bilinen yeşil ışık refleksidir.  Son olarak travma reflkesi ise bir yaralanma, kaza durumunda ortaya çıkar. İşte Hanna’ya göre tüm bu reflekler öğrenilebilir refleksler sınıfında olduğu için, tersi şekilde yeniden öğretilerek durum düzeltilebilir. Yani somatik yoga için bir anlamda kişinin kendinin; kaslarının ve hareketlerinin farkında olması diyebiliriz.

Somatik Yoga Nasıl İşler?

somatik yogaİlk olarak somatik yogaya başlayan kişiye gerilim modellerini serbest bırakması öğretilmeye çalışılır. Egzersizler genellikle yüz üstü uzanma veya oturur şekilde gerçekleşir. Hareketler mutlak ölçüde yavaştır ve sakin işler. Her adımda kasların hissedilmesi temel alınır.

Nefes egzersizleri somatik yogada önemli bir yer tutar. Kasların hissedilmesi, sorunların hissedilir şekilde azalması için ilk etapta 2 ila 8 seanslık somatik yoga terapisi önerilir. Esneklik arttıkça, vücut hareketlerini daha iyi hissettikçe ve nefes alış veriş üzerindeki etki arttıkça katı refleksler geçmeye başlar. Somatik yoga eğitimlerinden sonra mutlaka kendi başına da egzersizlere devam etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir