Solar Plexus Çakrasını Dengeleyen 4 Yoga Duruşu

Diyaframda bulunan soler plexus çakrası egonun bulunduğu yerdir. Dengede olduğunda ego yansıtmalarını kontrol eder, enerjiyi , bütünlük hissini artırır, bireysel kontrolü ve farkındalığı artırır. Bu çakra dengesiz olduğunda ise kişi baskın olma gereksinimi duyarak korku, stres ve acı duyularını depolar. Ülserler, çekingenlik, ürkeklik, yorgunluk ve sindirim rahatsızlıkları bu çakrada birikir. Vücudun ruhsal ve fiziksel bütünlüğünü koruyarak içsel huzurun yakalanabilmesi için bu çakranın dengede olması şarttır. Solar Plexus çakrasını dengeleyebilmek için yapabileceğiniz yoga hareketleri aşağıdaki gibidir.

Solar Plexus Çakrasını Dengeleyen Yoga Duruşları

1 . Soft Butterfly, 3 Dakika

Kalçanızın altına bir battaniyeyi kıvırarak yerleştirin. Üst bacaklarınızın üzerine yoga blogu yerleştirin. Dizlerinizi kırın ve ayak tabanlarınızı önde birleştirin. Ayaklarınızın üçgen oluşturduğu bölgeye bir yoga bloğunu dik olarak yerleştirip üzerine bir yastık koyun ve alnınız yastığa gelene kadar sırttan eğilin. Rahat bir pozsiyon bulup başınızı yastığa yaslayın ve bu pozisyonda 3 dakika kalın.

2 . Fish Pose, 4 Dakika

Hareketi uygulamak için matınızın üzerine sırt üstü yatın .Dizlerinizi bükün ve nefes alın. Alt karnınızı yerden kaldırın. Elleriniz avuç içleri yere bakacak şekilde kalça altlarınıza yerleştirin. Kalçanızı bu esnada yerden kaldırmamaya dikkat edin. Alt kol ve dirsekleri gövdenize yaklaştırıp nefes alın ve alt kolu ve dirseği yere bastırın. Ardından kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekin. Üst gövdenizi ve başınızı yavaşça yerden kaldırın.Eğer bu şekilde duramıyorsanız başınızın altına destek alabilirsiniz.

Dizlerinizi bükebilir ya da uzatabilirsiniz. Başınıza tüm ağırlığı vermeden 4 dakika boyunca bu pozda kalın.

3 . Twisted Roots, 3 Dakika Her Bir Taraf İçin

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Kollarınızı iki yana açın, bacaklarınızı uzatın. Yavaşça dizleri kırıp bacaklarınızı sağa doğru çevirin. Dizleri yere değdirmenize gerek yok zorlanmadan gidebildikleri yere kadar götürün. Başınızı sola doğru çevirin. Rahat olduğunuz bir noktada kalın ve 3 dakika nefes alışverişleri ile birlikte bekleyin. Ardından hareketi diğer taraf için uygulayın.

4 . Child’s Pose , 4 Dakika

Hareketi yapmak için dizlerinizi hafif aralık bırakarak matınızın üzerinde diz üstünde oturun. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatarak elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Dilerseniz destek almak için karnınızın altına bir yastık alabilirsiniz.

Kollarınız düz ve avuç içleri mata bakacak şekilde olsun. Başınızı matın üzerine koyun. Vücudunuzu ve omuzlarınızı rahat bırakın. Kalçanızı topuklarınıza yaslayın.Bu pozisyonda 4 dakika kalın.