Sindirimi Geliştiren Yoga Hareketleri

1 . Virasana ( Kahraman Pozu )

yoga-hareketleriVirasana pozu için matınızın üzerinde ya da yatağınızda dizleriniz birleşik olacak şekilde çömelerek oturun. Avuç içlerinizi dizlerinizin üzerine gelecek şekilde koyun ve kalçalarınızı hafif ve yavaşça kaldırın. Ayak topuklarınızı iki yanda kalçalarınızın üzerine gelecek şekilde konumlayın. Nefes vererek yavaşça doğrulun, kalça kemiklerinizi indirin. Ayak topuklarınızın içine doğru oturduğunuz bir pozisyonda olmalısınız.

Vücudunuzu omurganızdan itibaren uzatın,  omuzlarınızı dikleştirin. Sırtınızın ve duruşunuzun düz olduğundan emin olun.

Bu pozda başlangıçta 30 sn ile 1 dk arası kalabilirsiniz. Oturuşunuzu daha sonraki seviyelerde 5 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Faydaları : Sindirimi geliştirir ve güçlendirir, karındaki gazı giderir. Ayrıca dizleri ve ayakları açar, kalça, diz ve ayak bileklerini güçlendirir.

 

2 . Navasana ( Tekne Pozu )

yoga-hareketleriNavasana pozuna yoga matınızın üzerinde ayaklarınız düz olacak şekilde oturarak başlayın. Ellerinizi dizlerinize uzatın, sırtınızı düz olacak şekilde tutun ve kuyruk sokumu kemiğinizin üzerinde oturduğunuzdan emin olun. Üst gövdeniz yer ile 45 – 50 derecelik bir açı oluşturana dek arkanıza doğru eğilin. Ardından nefes verin ve yavaşça ayaklarınızı da yerden kaldırmaya başlayın. Vücudunuz V şeklini alana dek bacaklarınızı kaldırın. Kollarınızı hem yere hem de birbirlerine paralel olacak şekilde ileri uzatın.

Bu pozda başlangıçta 10-20 saniye süresinde durun. İleriki seviyelerde duruşunuzu 1 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Faydaları : Sindirimi geliştirir ve düzenler. Ayrıca omurgayı güçlendirir, stresi azaltır.

3 . Janu Sirsasana ( Baş İle Dize Eğilme Pozu )

Janu SirsasanaMatınızın üzerine oturarak poza başlayın. Sağ bacağınızı önünüze düz bir şekilde uzatın, ardından sol ayağınızı kasığınıza gelecek şekilde görseldeki gibi konumlandırın. Yavaşça üst gövdenizden sağa doğru dönün. Derin bir nefes ile omurganızı uzatarak, göbeğinizi içinize çekin, karın kaslarınızı sıkıştırın ve elleriniz ile yavaşça ilerleyerek sağ bacağınızın üzerine eğilin. Omuz ve başınızı serbest bırakın. Eğer gidebiliyorsanız ayağınıza kadar gidin, zorlanıyorsanız ellerinizi kaval kemiği üzerinde tutabilirsiniz.

Pozun içerisinde en az üç derin nefes boyunca kalın, daha sonra aynı hareketleri diğer bacağınız için tekrarlayın.

Faydaları : Sindirimi geliştirir, omurgayı kasıkları esnetir. Zihni sakinleştirir.

4 . Adho Mukha Svanasana ( Aşağı Bakan Köpek )

Adho Mukha Svanasana aşağı bakan köpekEllerinizi ve dizlerinizi matınızın üzerine yerleştirerek masa pozunda duruşa başlayın. Ardından dizlerinizi kalçalarınızın altına getirin ellerinizi ise öne doğru kaydırarak omuzlarınızdan öne doğru gelmesini sağlayın. Nefes alarak dizlerinizi yerden kaldırın. Poponuz tavanı görecek şekilde yukarıda iken, boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Topuklarınızın yerden kalkmadığına emin olun. Bilek kıvrımlarınız mata paralel olsun.

En az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Faydaları : Sindirimi geliştirir, regl rahatsızlıklarını azaltır, kol ve bacakları güçlendirir,  sırt ağrısı ve yorgunluğa iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir