Sindirim Sistemi için Yoga Hareketleri

Yoga sadece ruhani bir hareket ya da vücudu hareket ettirme biçimi değil bir yaşam biçimidir. Fiziksel anlamda vücudunuzun belirli bölgelerine farkındalık ve soluk getirmenizi sağlar. Dayanıklılığı ve esnekliği arttırmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda belirli organ ya da rahatsızlıklara karşı da tedavi edici bir uygulamadır. Örneğin kimi asanalar  tiroidinizi uyarmaya yardımcı olurken kimi asanalar da karaciğerinizi detoksize eder. Aşağıda yer alan yoga hareketleri ise sindirim sisteminizi desteklemeye yardımcı olduğu gibi bağırsak hareketlerini canlandırır, sindirimi güçlendirerek daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Sindirim Sistemi için Yoga Hareketleri

 

1 . Breath Work/Pranayam

Bu çalışma bir nefes egzersizidir. Doğru bir duruş gerektirir. Hareketi yapmak için matınızın üzerine rahat bir pozisyonda oturun. Gözlerinizi kapayın ve bir elinizi karnınıza, diğer elinizi ise kalbinizin üst noktasına yerleştirin. Burnunuzdan derin bir nefes alın ve sonra ağzınızdan verin. Bunu 3 kez tekrarlayın.

Ardından 4 ‘e kadar sayarak nefes alın, nefesinizi birkaç saniye içinizde tutarak tekrar 4 kadar sayarak nefesinizi geri verin. Bunu 10 kez tekrar edin.

Bu egzersiz sağlıklı sindirimi gerçekleştirmek için gerekli kaynakları ve enerjiyi sağlamaya yardımcı olan oksijen akışını artırır. Derin soluma, endişeyi azaltır ve sindirim sisteminizde doğru harekete izin verir.

 

 

 

2 . Child’s Pose

Dizleriniz bükük, ayakların üst kısmı matınızın üzerine gelecek şekilde yere oturun. Kollarınızı öne uzatarak, başınız matın üzerine değene kadar eğilin. Yavaşça başınızı yere bırakın ve avuç içlerinizi yere koyun. Kalçanızı topuklarınıza yaslayın, omuzlarınızı serbest bırakın ve 10 nefes alışverişi süresince pozisyonda kalın.

Çocuk pozu sindirim sistemindeki organları sıkıştırır ve sindirimi teşvik eden dolaşımları uyarır.

 

 

3 . Forward Fold

Forward Fold hareketi oldukça basit bir harekettir. Ayakta düz bir şekilde durun. Kalçalarınızdan öne doğru yavaşça katlanmaya başlayın. Hareketi dizleriniz düz kalacak şekilde yapmaya çalışın ancak eğer dizlerinizi düz tutamıyorsanız hafifçe bükebilirsiniz ya da ellerinizi bacaklarınızın arkasına koyabilirsiniz.

Elleriniz ayak bileklerini tutana kadar katlanın. Başınız düz pozisyonda olsun. Kalbinizi baldırlarınıza doğru çekin ve 10 nefes alışverşi süresince pozisyonda kalın.

Forward ford hareketi sindirim sistemindeki organları sıkıştırır ve sindirimi teşvik eden dolaşımları uyarır.