Sınav Stresini Azaltmak için Yoga Hareketleri

Stres hayatımızın bir parçası. Günlük hayatta yaşadığımız stres, kimi zaman karşımıza trafikte, kimi zaman toplantılarda kimi zamanda sınav öncelerinde çıkıyor. Aşağıda bulunan yoga egzersizlerini sınav öncesinde uyguladığınızda hem vücudunuzdaki gerilimi atabilir hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz. Sınav gününüzü kolay ve stressiz geçirebilmek için yapabileceğiniz yoga hareketlerini sizler için derledik.

Sınav Stresini Azaltmak için Yoga Hareketleri

1. Halasana

Bu yoga egzersizi sinir sistemindeki gerginliği alıp zihninizi sakinleştirir. Hareketi yapmak için matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün ve kollarınızı avuç içleri yere değecek şekilde hafifçe yana açın. Nefes verin ve kalçanızı yukarı kaldırın. Diz kapaklarınızı alnınıza kadar getirip alnınıza yaslayın. Ellerinizi belinizin altına yerleştirin ve kalçanızı yukarı itin. Nefes verin ve bacaklarınızı yukarı doğru gerip ayak parmaklarınız zemine değene kadar aşağı indirin. Dizlerinizi kırın , omuzlarınıza yaklaştırın ve ardından birkaç nefes alışverişi süresince bu pozisyonda kalıp başlangıç pozisyonuna geri dönün.

2. Warrior II

Bu asana stresi azaltmak ve konsantrasyon düzeylerini yükseltmek için birebirdir. Zihninizi daha enerjik yapar ve nefesinize odaklanır.

Harekete matınızın üstünde düz ve dik bir pozisyonda ayakta durarak başlayın. Kollarınız iki yanda düz bir şekilde olsun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Sağ ayağınızı dışa olacak şekilde 90 derece döndürün.Kollarınızı iki yana omuz hizasına gelecek şekilde havaya kaldırın. Avuç içleriniz yere baksın. Ardından sağ bacağınızı dizden olacak şekilde bükerek yavaşça sağ bacağınızın üstüne eğilin. Ayaklarınızı aynı hizada tutun.

Sağ omzunuz ile sağ kolunuzu hizalayarak sağ tarafınıza doğru dönün. Sırtınız dik olmalı. Bu pozda bir kaç saniye durarak başlangıç pozunuza geri dönün.

3. Matsyasana

Matsyasana veya balık pozu, gerginliği ve stresi azaltmak için harika bir yoga egzersizidir.

Hareketi uygulamak için matınızın üzerine sırt üstü yatın .Dizlerinizi bükün ve nefes alın. Alt karnınızı yerden kaldırın. Elleriniz avuç içleri yere bakacak şekilde kalça altlarınıza yerleştirin. Kalçanızı bu esnada yerden kaldırmamaya dikkat edin. Alt kol ve dirsekleri gövdenize yaklaştırıp nefes alın ve alt kolu ve dirseği yere bastırın. Ardından kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru çekin. Üst gövdenizi ve başınızı yavaşça yerden kaldırın.Eğer bu şekilde duramıyorsanız başınızın altına destek alabilirsiniz.

Dizlerinizi bükebilir ya da uzatabilirsiniz. Başınıza tüm ağırlığı vermeden birkaç nefes alışverişi süresince bu pozisyonda kalın.