Sıkça Yapılan Yoga Hataları

Yoga gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Bunun nedeni yoganın, insanı hem fiziksel hem de ruhsal bir huzura ulaştırmasıdır. Zihinlerindeki zindeliği keşfeden insanlar yogadan birbirlerine bahsederek yayılmasına yardımcı oluyorlar. Kitaplar, videolar, kurslar ve kartlar gibi çok çeşitli yerlerden yoga öğrenilebiliyor ama yoga yayıldıkça yoga hataları da artıyor. Yoga yapmak için tek ihtiyacınız olan sizin sığabileceğiniz düz bir alan. Durum böyle olunca herkes deneyebiliyor. Hata, her şeyin başlangıcında normal olsa da dikkat etmekte fayda var.

yoga-hataları

Kıyafet

Rahat kıyafetler giymek yogada çok önemlidir. Üstüm başım açıldı mı, bacağımı çok sıkıyor diye düşünmek konsantrasyonunuzu bozar. Yogada çorap giyilmez. İlla giyilecekse yoga çoraplarından temin edebilirsiniz.

yoga çorabı

Dikkat Dağınıklığı

Yoga yaparken yalnızca kendinizle ilgilenmelisiniz. Anı yaşamalısını. Zihniniz ne geçmişi kurcalamalı ne geleceği ne de yanınızda yoga yapan insanları. Bu başlarda zor olsa da zamanla herkes başarabilir.

yoga hataları

Nefes

Nefes, yogada hem araç hem de araç olabilir. Yogayla nefesinizin farkına varırsınız. Almayı mı unutuyorsunuz yoksa vermeyi mi? Nefesinizi tutuyor musunuz? Bunları keşfetmenizde yoga yardımcı olacaktır ama siz dikkat ederseniz. Nefesinizi tutmadan yoga yapmaya çalışın. Yoga hataları arasında en çok yapılan budur.

yogada nefes

Sınırınızı Bilmek

Herkesin farklı sınırları vardır. Siz yeni başlamış, daha esnek olmayabilirsiniz. Yanınızdaki her hareketi yapıyor diye sizin de yapmanıza gerek yok. Belki bir gün siz de eğitmeniniz gibi olabilirsiniz ama sabretmek önemli. Kendi sınırlarınızda, bedeninize zarar vermeden yoga yaparsanız daha da faydasını görebilirsiniz.

Yoga hataları herkesin başlangıçta yaptığı hatalardır. Asla pes etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir