Selülit Önleyen Yoga Hareketleri

Kadınların azılı düşmanı selülitler. Genel kanı selülitin kilolu kadınlarda olduğudur ama aslına bakarsanız kilo yaş ayırt etmeksizin selülit hemen herkeste görülebilir. Genetik sebeplerden dolayı olabileceği gibi, yaşlanmaya bağlı cilt problemleri, hormonal problemler, vücuttaki yağ oranının yüksek olması, kötü beslenme programları, sağlıksız ve şok diyetler, sağlıksız ve düzensiz bir yaşam selülit oluşumunun başlıca sebepleri.

Biliçli bir diyet, sağlıklı yaşam koşulları ve düzenli bir egzersiz programı ile selüliti yavaşlatmak ya da önlemek ise mümkün. Hatta evinizde kolayca yapabileceğiniz bazı yoga hareketleri ile selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İşte selülit önleyen yoga hareketleri ;

1 . Köprü Pozu ( Glute Bridge )

Bridges-Köprü-kurma-hareketi

Pozisyona yere sırt üstü uzanarak başlayın. Fotograftaki gibi ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerinizi kırın. Ayaklarınızı kalça hizasında açın, el ve kollarınızı ise yan taraflarda olacak şekilde düz bırakın. Belinizi yavaşça yukarıya kaldırıp tekrar aşağıya indirin. Köprü pozunu yaparken belinizi kontrollü bir şekilde kaldırıp indirmeniz, ayak tabanlarınızı yerden kesinlikle ayırmamanız, sırtınızın üst kısmını ve omuzlarınızı yerde tutmanız gerekiyor. Belinizi yukarı aşağı indirirken kalça ve karın kaslarınızı sıkmaya özen göstermelisiniz.

Bu hareketi en az 3×10 kez yaparak egzersizinizi tamamlayabilirsiniz.

Köprü hareketi selülitleri önleyici olmanın yanı sıra ayrıca kalça kasları, bel kasları, alt sırt ve karın kaslarını da çalıştırır.

2 . Ayakta Öne Eğilme Egzersizi ( Uttanasana )

Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayaklarınız omuz genişliğinden az daha kapalı olacak şekilde ayakta durarak pozisyona başlayın. Derin bir nefes alın ve kollarınızı iki yandan yukarıya kaldırın. Nefes verin ve dümdüz olacak şekilde dizlerinizi hiç kırmadan öne doğru eğilin. Eğilebildiğiniz noktaya kadar eğilin, eğer daha fazla eğilemiyorsanız bacaklarınızı elleriniz ile tutarak ya da ellerinizi yere koyarak bedeninizi destekleyebilirsiniz. Nefes alıp vermeye devam ederek bu pozda 30 saniye ile 1 dakika arası kalın. Daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz.

Selülitleri toplandıkları bölgelerden dağıtmaya yardımcı olan uttanasana pozu, aynı zamanda ön bölgenizi esnetir, sırt bölgenizi çalıştırır, kalça ve diz bölgesini güçlendirir, menopoz sendromlarını azaltır, sindirimi geliştirir.

3 . Savaşçı III Pozu ( Virabhadrasana III )

selulit-onleyen-yoga-hareketleri

Savaşçı pozuna matınızın üstünde ayakta başlayın. Yavaşça öne doğru katlanarak eğilin, ardından ellerinizi omuzlarınızın altında yerde olacak pozisyona getirin. Ağırlığınızı sol bacağınıza verin ve aynı zamanda sağ bacağınızı arkaya doğru kaldırın. Sanki bir şeyi itiyormuşçasına sağ topuğunuz ile itin. Kollarınızı yerden kaldırarak gövdeniz yere paralel oluncaya kadar ileri uzatın.

3 ile 5 saniye arası pozisyonda kalın ve ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönerek egzersizi diğer ayağınız için tekrarlayın.

Savaşçı III pozu selülitli bölgeleri engellediği gibi tüm alt bölgenizi, karın kaslarını ve sırt bölgenizi çalıştırır. Ayrıca odak ve denge duyunuzu geliştirir.

4 . Sandalye Pozu ( Utkatasana )

selulit-onleyen-yoga-hareketleri

Ayakta düz, ayaklarınız kapalı olacak şekilde poza başlayın. Yavaşça dizlerinizi kırın ve sanki bir sandalyede oturuyormuş gibi kalça bölgenizi eğin. Kollarınızı yüzünüzün yanında olacak şekilde görseldeki gibi yukarı kaldırın. Ayak parmaklarınızı görecek şekilde önünüze bakın, göremiyorsanız parmaklarınızı görene kadar kalçanızı arkaya doğru verin. Omuz başlarını geriye doğru yükseltin ve doğruca karşıya bakın.

Bu pozisyonda en az üç derin nefes alışverişi süresinde kalın.

Bacak bölgesindeki selülit oluşumuna iyi gelen bu poz ekstradan çok iyi bir yağ yakma egzersizidir. Ayrıca omuz bölgesini ve göğüs kafesini esnetir, omurgayı güçlendirir, güç ve dengeyi artırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir