Sakral Çakrayı Dengeleyici 4 Yoga Hareketi

7 temel çakranın 2. sırasında yer alan Sakral Çakra, duygu merkezi olarak geçer. Testisler ve yumurtalıklarla ilgilenen, üreme hormonlarını etkileyen sakral çakra dengesizleştiğinde idrar sorunları, böbrek taşları gibi problemlere yol açabildiği gibi, kişinin kendisini güçsüz, utangaç, çaresiz ve cinsel açıdan eksik ve yetersiz hissetmesine yol açabilir. Aşağıda yer alan sakral çakrayı dengeleme yoga pozları ile, çakranızı dengeleyebilir, fiziksel ve ruhsal anlamda kendinizi çok daha iyi hissederek hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sakral Çakrayı Dengeleyici Yoga Hareketleri

1. Squat Pose (Malasana)

Ayak tabanlarınız toprağa basacak şekilde ayakta düz bir şekilde durun. Yavaşça kalçalarınızdan olacak şekilde çömelin ve dizlerinizi açarak kollarınızı göğüs hizanızda birleştirin. Dirsekler dizlerin hizasında alt kol yere paralel olsun. Kalbinizi gökyüzüne kaldırın ve bu pozisyonda 5 ila 10 nefes alışverişi sırasınca kalın.

Bu hareket pelvik kaslarınızı esneterek güçlendirir, rahatlamanızı ve üzerinizdeki negatif enerjiyi atmanıza yardımcı olur.

2. Bound Angle Pose (Baddha Konasana)

Toprağın üzerine oturun. Dizlerinizi kırın, dizler yüksekte kalacak şekilde ayak tabanlarınızı birleştirin. Kalbinizi eğin ve ayağınıza doğru ilerleyin. Ellerinizde ayak baş parmaklarınızı tutun. Omurganızı dikleştirin ve bu pozisyonda 5 ila 10 nefes alışverişi süresince kalın.

Bu hareket iç bacak kaslarınızı ve uyluklarınızı esnetir.

3. Break of Day Mudra (Ushas Mudra)

Bu poz rahatça oturup dinlenme pozu olarak da geçer. Yere bağdaş kurarak rahat bir pozisyonda oturun. Ellerinizi kasık hizasında birleştirip, sol baş parmağınızla sağ parmağınıza hafifçe bastırın. Bu pozisyonda 5 ila 15 dakika arası kalın.

Bu poz zihninizin sakinleşmesine yardımcı olur, zihinsel uyanıklılık yaratır.

4. Camel Pose (Ustrasana)

Dizlerinizi kalça genişliğinde açıp üzerinde durun. Kalçalarınızı rahat bırakın, ayak parmaklarınız yerde olacak şekilde ayaklarınızı konumlayın. Ellerinizi yavaşça arkanıza alın, nefes alın ve omuzlarınızı dışa doğru açarak göğüs kafesinizi yükseltin. Yavaş yavaş geriye doğru uzanmaya başlayın, başınızı arkaya atın. Elleriniz ayak topuklarınıza ulaşana kadar, avuç içleri vücuda bakacak şekilde uzanmaya devam edin. Topuklarınıza ulaştığınızda parmaklar ile topuklarınızı tutun. ( başlangıç seviyesindekiler topuklara uzanamayabilir, ulaşabildiğiniz noktada kendinizi zorlamadan kalın. ) Boynunuzu germemeye, boğaz bölgesini sıkmamaya çalışın, baş bölgeniz rahat bir konumda olsun. Bu pozda en az 5 nefes alışverişi süresince kalın. Ardından yavaşça önce baş bölgesinden olmak üzere öne gelerek başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Bu poz, psoas kasını esnetir, ön bedeni, göğüs kafesini, kalça ve karın bölgesini esnetir. Postür bozukluklarına iyi gelir, karın içi organları  ve karın bölgesini uyarır.