Sakatlık Riskini Arttıran Yoga Hataları

Yapılan her işte olduğu gibi yoga yaparken de hata yapma yüzdesi oldukça yüksek. Özellikle yogaya yeni başlayanlar ve başlangıç seviyesinde olanlar sıkça yoga hataları yapabiliyor. Kimi zaman bu hatalar sakatlıklar ile de sonuçlanabiliyor. Vücudu doğru kullanmadan, dikkatsiz ya da özensiz  yapılan yoga hareketleri kimi zaman en tecrübeli yogilerde bile yüksek olasılık ile sakatlık ile son buluyor. Bu sakatlıkların önüne geçebilmek ve daha doğru yoga yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmek şart. Eğer yaptığınız yoga hatalarını fark eder ve bunları tekrarlamazsanız sakatlık riskini minimum seviyeye indirebilirsiniz.

İşte sakatlık riskini arttıran yoga hataları ;

1 . Nefes Çalışmaları

yoga-hatalari

Nefes çalışmaları yoga programlarının sonunda yapılan bir egzersiz değil başlı başına yoga ile bütün sağlayan bir çalışmadır. Tüm yoga pozlarında doğru ve yerinde nefes almak kanın daha fazla oksijen ile dolarak kasların rahatlamasına ve daha rahat yoga yapabilmeye yol açar. Tam tersine nefesi kontrolsüz ve yanlış bir şekilde alarak yoga yapmak ise nefesi sığlaştırır ve kasları gerer, bu da sakatlık riskini arttıran unsurlardan biridir.

Ayrıca zor pozlarda nefesi tutmak da oldukça yanlış bir harekettir. Yoga yaptığınız esnada nefesi tutmak, kaslarınızın güçlenmek için ihtiyacı olan oksijeni alamamasına sebep olur. Güç alacağınız yerde güç kaybedersiniz ve bu da daha çabuk yorulmanıza ve sakatlık riskini arttırmanıza sebep olur.

2 . Zor Pozların Daha iyi Olduğunu Düşünmek

yoga-hatalari

En büyük hatalardan biridir. Daha zor daha iyidir, daha fazla acı daha fazla başarıdır görüşü yogada tamamen yanlıştır. Sosyal medyada gördüğünüz zor yoga pozlarının daha iyi olduğunu düşünüp, henüz hazır olmadan bunları yapmaya kalkıştığınızda sakatlık ile karşılaşmanız oldukça yüksek. Ayrıca yogada en iyi duruş vücudunuzun en rahat olduğu ve en güvenle yaptığı duruştur. Zor, fazla esneklik gerektiren ve vücudunuzun el vermediği pozları yapmaya çalışmak başlangıç seviyesinde oldukça risklidir.

Dengeli ve sabırlı bir şekilde çalışıp bedeninizin sınırlarını keşfetmeli ve bu sınırları çok zorlamadan yoga yapmaya devam etmelisiniz.

3 . En önemli şeyin Esneklik Olduğunu Düşünmek

yoga-hatalari

Yogada en önemli şey esneklik değildir. Bazen esneklik kadar güç de önemlidir. Kimi zaman oldukça esnek olan yoga öğrencilerinin bile gücü yetmediği için yapamadığı ve zorlandığı pozlar vardır, bu da sakatlanma olasılığını oldukça arttırır. Bu yüzden esneklik gerektiren hareketlere olduğu kadar gücü arttıran ve doğru yönetmeyi sağlayan hareketlere de öncelik vermek önemlidir.

 

4 . Telaşlı ve Aceleci Olmak

Yoga sabır ve dinginlik ile yapılması gereken bir etkinliktir. Aceleci davranmak ve pozları hızlı hızlı yapmaya çalışmak kötü sonuçlar doğurabilir. Yoga yaparken eğer zihin ve bedenin ortak hareket etmesini sağlayamaz, aceleci ve telaşlı davranırsanız sakatlık riskini arttırırsınız. Ayrıca bu durumda nefesinize de odaklanamaz, yoganın zihninize sağladığı dinginlik verici faydalarından da yararlanamazsınız. Bu yüzden yoga esnasında, mümkün olduğunca sakin, kendinize ve iç dünyanıza odaklanan bir ruh halinde olmanız faydanıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir