Sağlığınıza İyi Gelecek 5 Yoga Pozu

Yoga yapabilmeniz için illa ki bir yoga merkezine gitmenize gerek yok, herkesin yapabileceği basit ve rahat hareketler sayesinde evinizde kolayca yoga yapabilirsiniz. Sizlere bu yazıda hem rahat yapabileceğiniz hem de sağlığınıza oldukça faydalı gelecek yoga pozlarını derledik.

Gün içerisinde kendinize ayıracağınız ufak zaman dilimlerinde bu yoga duruşlarını yaparak hem zihninizi hem de bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

1 . Aşağı Bakan Köpek Duruşu ( Adho Mukha Svanasana )

Adho Mukha Svanasana aşağı bakan köpek

Nasıl Yapılır :

Pozisyona dört ayak üzerinde başlayın. Ayak parmaklarınızı birleştirin ve kalçalarınızı geriye alarak havaya doğru kaldırın. Poponuz havayı görecek şekilde olmalı. Topuklarınız yere değmemeli. Daha sonra boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Bilek kıvrımlarınız matın ya da uzandığınız yerin kenarına paralel olarak durmalı. Bileklerinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağı ve baş parmağınızın eklem yerlerini yere bastırabilirsiniz. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Adho Mukha Svanasana pozisyonunu 6-8 tekrar yapın.

Aşağı bakan köpek pozu omuzları, üst arka bacak kaslarını, alt arka bacak kaslarını, ön ayak bileği kaslarını ve elleri esnetir. Kolları ve bacakları kuvvetlendirir. Bedenin büyük bir kısmını açar, esnetir ve güçlendirir. Stres ve gerginliği alır, baş ve boyundaki gerginliği azaltır.

2 . Kobra Duruşu ( Bhujangasana )

Bhujangasana kobra duruşu

Nasıl Yapılır :

Ayaklarınızı hafifçe aralayarak yüz üst yere uzanın. Daha sonra avuç içlerinizi omuzlarınızın yanına gelecek şekilde yere getirin. Yavaşça kuyruk sokumunuzdan esnemeye başlayın ve göğsünüzü başınız ile birlikte ileri ve yukarı doğru çekmeye başlayın. Dirsekleriniz bedeninize yakın bir şekilde durmalı. Sırtınızın rahat olacağı bir açı ile kollarınızı esnetmeye devam edin. Yavaş ve hafifçe yukarıya bakın. Bu duruşta en az 3 nefes alışverişinde kalın.

Kobra duruşu sırt ağrılarınızı rahatlatır, omurganızı güçlendirir. Göğsü, omuzları, omurgayı ve karın kaslarını açar. Enerji verir,hareketlendirir, karın bölgenizdeki organları canlandırır ve stresinizi giderir.

3 . Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Ayakta Öne Eğilme Duruşu ( Uttanasana)

Nasıl Yapılır :

Ayaklarınız omuz genişliğinden çok az kısa açık olacak şekilde ayakta durun. Derin bir nefes alarak kollarınızı yüzünüzün iki yanından yukarıya doğru kaldırın. Nefes verin ve sırtınızı düz tutarak öne doğru eğilin. Dizlerinizi kırmamaya özen gösterin. İsterseniz bacaklarınızı tutarak bedeninize destek sağlayabilirsiniz. Ya da eğer yapabiliyorsanız ellerinizi yere koyabilirsiniz. Düzenli nefes alış verişlerinize devam ederek her nefeste daha da kapanın. Duruşta 30 sn ile 1 dk arası kalarak dinlenin.

Ayakta öne eğilme duruşu  sinir sisteminizi yatıştırmaya yöneliktir. Sırt ve hamstring esnekliğini artırır. Stresi hafifletir.

4 . Çocuk Duruşu ( Balasana )

çocuk duruşu balasana

Nasıl Yapılır :

Dizleriniz hafif aralık halde yere dizlerinizin üzerinde çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze uzatarak ellerinizle öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi uyluklarınızın üzarinde rahat olacak şekilde bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Bu pozisyonda en az 3 nefes alışverişi yaparak kalın.

Çocuk duruşu baş ağrılarını yatıştırır ve sırtın üst kısmı ile boynu rahatlatır. Vücudunuzu ve zihninizi sakinleştirir. Kalça, sırt ve omuzu yumuşak şekilde açarak esnetir.

5 . Ölü Duruşu ( Shavasana )

shavasana ölü duruşu

Nasıl Yapılır :

Başlangıç olarak matınızın ya da düz bir minderin üzerine dizleriniz bükülü ve ayak tabanlarınız yerde olacak şekilde oturun. Kollarımızdan destek alarak yavaşça önce belinizden başlayarak sırt ve daha sonra düz bir şekilde başınızı yere koyun. Ardından ayaklarınızı hafifçe kaydırarak düz olacak şekle getirin, omuz genişliğine gelecek şekilde açın. Kollarınızı dışa doğru çevirin ve avuç içlerinizi yukarıya bakacak pozisyona getirin. Gözlerinizi kapatın ya da gözleriniz ile tek bir noktaya bakın. Nefesinizi tutmadan bu pozisyonda 3 ila 5 dakika boyunca kalabilirsiniz.

Beden, zihin ve ruhun rahatlayarak gençleşmesine yardımcı olur. Kan basıncını düşürür. Bitkinlik, uykusuzluk, baş ağrısı, anksiyete ve depresyonu azaltır.