Sabah Uyandığınız Gibi Yapabileceğiniz 4 Yoga Pozu

Çoğu zaman yataktan kalkmaya üşenir, yorganın altından kafamızı kaldıramayız. Uyanmak ve sıcak yataktan çıkmak işkence gibi gelir. Ancak sabahları erken uyanıp güne yoga ile başlama rutinine kavuşabilirseniz, günü çok daha rahat geçirebilir, neşe ve huzur dolu bir başlangıç ile günü karşılayabilirsiniz. İşte sabahları uyandığınız an yapabileceğiniz yoga pozları.

Sabah Yogası Pozları

1 . Child’s Pose (Balasana)

Matınızın üzerine diz üstü oturun. Ellerinizi yavaşça ileriye doğru uzatıp alnınız yere değene kadar yere kapanın. Kollarınız düz bir çizgi halinde gergin olsun. Eğer daha rahat ederseniz, ellerini alnınızın altına koyun. Burnunuzdan yavaşça, tam bir nefes alın ve göğsün arkasının ve kaburgaların genişlediğini fark edin. 5-10 nefes için burada kalın. Eğer istiyorsanız süreyi uzatabilirsiniz.

2 . Cat/Cow Pose (Bidalasana)

Matınızın üstünde dört ayak olacak şekilde masa pozisyonuna geçin. Dizleriniz tam kalça altında, elleriniz tam omuzların altında olmalı. Başınızı merkeze alarak, gözlerinizle yere bakın. Nefes verin ve omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp bu kez başınızı kaldırın ve göğsünüzü içeriye alarak sırt bölgenizi inek pozisyonuna getirin. Harekete dönüşümlü olarak istediğiniz kadar devam edin.

3 . Downward Dog Pose (Adho Mukha Svanasana)

Aşağı bakan köpek hareketini yapmak için matınızın üzerinde el ve dizlerinizin üzerinde durun. Elleriniz omuzlarınızın, dizleriniz kalçalarınızın tam altında olsun. Avuçlarınız yere açık bir şekilde baksın.

Nefes alın ve iki dizinizi birden yerden yavaşça kaldırın. Kuyruk sokumunuzu karnınızın arkasından uzatın ve ardından kasıklardan hafifçe bastırın. Oluşan dirence karşılık kalça kemiklerinizi tavana doğru kaldırıp, iç ayak bileklerinizden itibaren iç bacaklarınızı kasıklara doğru çekin.

Ardından yavaşça nefes vererek kalçanızın üst kısmını arkaya doğru iyin. Ayak topuklarınızı yere iyice bastırarak esneyin. Dizlerinizi düz pozisyona getirin. Kalçanızın dış kısmını sıkın ve üst kısmını içeri doğru bastırın. Karın bölgeniz mümkün olduğunca daralsın.
Kollarınızı sıkıştırın ve avuçlarınızı yere iyice bastırın. İç kollarınızı, bileklerinizden omuzların tepesine kadar gerin. Kürek kemiklerinizi geriye doğru esnettikten sonra rahat bırakın ve başınızı üst kollarınızın arasında tutun. Bu pozisyonda 5 -10 nefes alışverişi süresince durun.

4 . Triangle Pose (Trikonasana)

Bu poz için matınızın üzerinde ayakta durun. Bacaklarınız omuz genişliğinden biraz daha aralık olacak şekilde açık olsun. Nefes alın ve kollarınızı omuzlarınızın hizasında, avuçlarınız aşağıya bakacak şekilde havaya kaldırın. Sağ ayağınızı parmak bölümünden 90 derece sağa  doğru döndürün ve nefes verin . Duruşunuzu bozmadan yavaşça sağ tarafa doğru eğilin. Sağ eliniz yere değene dek eğilin, eğer yere değmiyorsa sağ ayak bileğinizi tutarak hareketi daha rahat yapabilirsiniz. Pozisyon esnasında sol kolunuzun düz durduğundan emin olun.

5 nefes alışverişi süresinde pozda kalıp nefes verin ve başlangıç pozisyonuna dönün. Ardından aynı hareketi diğer tarafınız için uygulayın.