Regl Sancılarını Azaltan 5 Yoga Hareketi

Regl dönemi bir çok kadının korkulu rüyası. Ağrılı geçen saatler, stres, sindirim sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı derken yaşam döngümüz geçici de olsa bir süreliğine oldukça olumsuz etkileniyor. Bu dönemde bazı yoga hareketlerini uygulamak regl sancılarının azalmasına hatta kimi zaman tamamen bitmesine yardımcı olabilir. Pelvis bölgesini rahatlatıp gevşeterek ağrıların azalmasına yardımcı olan bu egzersizler ile ağrı kesiciye başvurmadan doğal yollardan rahatlayabilirsiniz.

Regl Sancılarını Azaltan Yoga Hareketleri

1 . Malasana -Tam Çömelme (Çelenk) Duruşu

Malasana hareketi için dizlerinizi bükerek yere çömelin. Ayak tabanlarınız yere tam olarak bassın. Nefes alın ve uyluklarınızı bedeninizden daha geniş olacak şekilde birbirinden yavaşça ayırın. Dirseklerinizi kalçalarınıza hafifçe bastırın ve dışarı doğru itin. Ellerinizi dua eder gibi göğsünüzün ortasında birleştirin. Ardından nefes verin. Nefes verirken bedeninizi öne doğru eğmeye başlayarak uyluklarınızın arasında yerleşin. Omurganız düz olsun. Bu pozisyonda 30 saniye ile 1 dakika arası kalın.

2 . Setu Bandha Sarvangasana – Köprü Duruşu

Setu Bandha Sarvangasana duruşu için matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın ve dizlerinizden bükerek ayak tabanlarınızı yere basın. Kollarınızı yanlarda ayak topuklarınıza değecek ya da ayak bileğinizi kavrayacak şekilde yerleştirin. Ellerinizi iyice yere bastırın. Yavaşça kalçanızı yukarıya kaldırın. Bu pozisyonda 5 – 10 saniye arası kalın.

3 . Child’s Pose – Balasana – Çocuk Duruşu

Balasana pozu için dizleriniz hafif aralık olacak şekilde yere çömelin. Kollarınızı yavaşça önünüze doğru uzatın ve elleriniz ile öne doğru emeklemeye başlayın. Gövdenizi, omurganızı uzatın, baş ve boynunuzu en rahat olacağı şekilde serbest bırakın ve alnınızı yere yaslayın. Burundan nefes alıp ağızdan nefes vererek derin nefes alışverişlerinize devam edin.

4 . Ustrasana – Deve Duruşu

Deve duruşu için matınızın üzerinde dizlerinizin üstüne çökerek durun. Dizlerinizin arasında 15 ila 30 santim arasında genişlik bırakın. ( Eğer pozda kendinizi rahatsız hissediyor ya da zorlanıyorsanız rahat etmek için dizlerinizin altına battaniye ya da havlu koyabilirsiniz. ) Dizlerinizin üstünde yavaşça doğrulun. Ayaklarınızın üst kısmı ile kaval kemiğiniz yere bakmalı. Ardından her iki elinizi kalçanızın iki yanında konumlandırarak , kalçanızı öne doğru itin. Üst gövdeniz sabit kalmalı, sadece kalçadan hareket etmelisiniz. Nefes alın ve omuzlarınızı geriye alarak gövdenizin üst bölgesini omurgadan yukarıya doğru uzatın. Ardından yavaşça dirseklerinizi birbirine yaklaştırın, arkaya doğru eğilin ve göğüs kafesinizi yukarıya doğru esnetin. Nefes verirken her iki elinizi de ayak topuklarınız ile birleştirin. 5 – 10 saniye arası bu pozisyonda kalın.

5 . Baddha Konasana – Bağlı Açı Duruşu

Baddha Konasana hareketi için matınızın üzerine dizlerinizi bükerek oturun. Topuklarınızı kalçanıza yaklaştırın ve dizlerinizi iki yana düşürün. Ayak tabanlarınızı birbirine yapıştırın. Ardından yaklaştırabildiğiniz kadar kalça bölgenize yaklaştırmaya çalışın. Elleriniz ile ayaklarınızın altından kavrayın. Bu esnada dizlerinizi yerden kaldırmamaya, yere yakın tutmaya dikkat edin. ( Eğer pozda ayak altından tutmakta zorlanıyorsanız, ayak bileklerinizden ya da baldırlarınızdan da tutabilirsiniz. ) Göğsünüzü açın, omuzları geriye atın ve kalça eklemlerinizi açabilmek için dizleri yere doğru bastırın.

Düzenli nefes alışverişleri ile 30 sn ile 1 dk arası pozda kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir