Rahatlatan Yoga Hareketleri

Kendinizi mutsuz, stresli ve endişeli hissettiğiniz zamanlarda aşağıda yer alan yoga hareketlerini yaparak vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir, daha huzurlu olabilirsiniz.

Rahatlatan Yoga Hareketleri

1 . Hakini Mudra

Diz çökmüş ya da bağdaş kurmuş şekilde nasıl rahat ediyorsanız o şekilde oturun. Ellerinizi göğsünüz hizasına getirin ve avuç içleri birbirine bakacak şekilde parmak uçlarınızı birleştirin. Gözlerinizi kapatın ve her bir parmak ucunuzu ve birbirine temas edişlerini hissederek 5 derin nefes alışverişi yapın.

2 . Tree Pose

Ayakta düz bir şekilde poza başlayın. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin ve sol dizinizi bükerek sol ayağınızın alt kısmını sağ uyluğun iç kısmına yerleştirin. Dengenizi sağlayarak kollarınızı göğüs hizasına getirip avuç içleri birbirine bakacak şekilde parmak uçlarınızı birleştirin. Çekirdeğinizi sıkı tutun ve omuzlarınızı aşağı ve arkaya doğru çekin. En az 5 derin nefes alışverişi yaptıktan sonra başlangıca dönün ve aynı hareketi sol taraf için tekrar edin.

3 . Crouching Eagle Pose

Ayakta durun, sağ dizini göğsünüze doğru sarın ve sol dizinizi bükün. Sağ bacağınızı sol bacağınızın etrafına dolarak sağ ayağınızı sol bacağınızın etrafına dolayın.Sağ kolu sol kolun altına sarın ve birlikte avuç içlerine bastırın. Kalçanızı yavaşça aşağıya indirin. Ön kollarınız yere paralel olsun. El parmak uçlarınız üçüncü göz hizasında yer alsın. Bu pozisyonda 5 derin nefes alışverişi yapın. Yavaşça gevşeyin ve hareketi bu kez diğer tarafınız için uygulayın.

4 . Tiptoe Pose

Ayakta durun, ağırlığınızı sağ bacağınızda dengeleyin ve sol ayağınızı sağ kalça kırığına kaldırın. Sol dizine doğru uzanın ve 2 -3 nefes alışverişi kadar bu pozisyonda kalın. Ardından sol ayağınızu olduğu yerde tutarak, bacağınızı yumuşatın ve öne doğru katlayın. Parmak ucuna gelip sağ bacağınızın üzerinden bükülmeye başlayın, sağ ayağınızın ucuna doğru ilerleyin ve sağ topukta dengeleyin. Ellerinizi göğüs hizasına getirip birleştirin ve dengenizi sağlayın. 5 nefes alışverişi yapın, ardından diğer tarafa tekrarlayın.