Partner Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yoga binlerce yıldır milyonlarca kişi için içsel huzura erişmek ve vücudu fiziksel olarak zinde tutmak amacıyla yapılan, felsefik amaçları ağır basan bir öğretidir. Yogada amaç zihni sade tutmak ve bu sayede hem huzura hem de yeniliğe kavuşmaktır.  Asana ve Pranayama yani duruş ve nefesler sayesinde ulaşılabilen bu özel mertebede vücut adeta yeniden doğmuş gibi olur. Yoga diğer sporlarda olduğu gibi yoğun kas ve iskelet çalışmalarında ziyade, daha çok yumuşak ve yavaş bir şekilde işler.

partner yoga nedirPartner yoga olarak bilinen yoganın bu özel şekli ise yogayı daha eğlenceli kılmak ve bir partnerle yoga uygulamak için keşfedilmiştir. Yogayı bir partnerle uygulamak karşınızdakinin kalp atışlarını duymayı, onun hareketlerine uyum sağlamayı ve tek bir vücut olarak daha da yakınlaşmayı sağlar. Partner yoga sayesinde iki kişinin birlikte uyumu, ruhsal ve bedensel birlikteliği sağlanır.

Partner yoga birlikte vakit geçirmenin ve aynı zamanda mental / fiziksel olarak sağlıklı olmanın eğlenceli ve özel bir yoludur.  Hani bir anlamda yoganın keyfinin çıkartılabileceği bir haldir.

 

Partner Yoga Duruşları Nelerdir? Partner Yoga Nasıl yapılır?

partner yoga nedir

  • Partnerinizle yere oturun, sırt sırta verin ve ikinizde bağdaş kurun. Omuzlarınız dik ama rahat bir pozisyonda olmalıdır. Eller dizlerin üzerinde durur. İki kişinin de birbirine yüklerini vermemesi önemlidir. Bir süre boyunca gözlerinizi kapatın ve birbirinizin vücutlarını dinlemeye çalışın. Özellikle nefes alış verişe konsantre olun. Karşınızdakini hissederek tanıyın.
  • Aynı pozisyonda sağ elinizi partnerinizin sol bacağına koyun ve sol elinizi kendi sağ bacağınıza getirin. Bu hafif kıvrılma sayesinde bedeniniz yumuşayacaktır. Yine bir süre partnerinizi bu pozisyonda hissedin. Sonra ortaya geri gelin ve kendinizi nötrlemek için derin nefesler alın.
  • Birinin dirseklerinizin üzerinde öne eğilin ve diğeriniz kalçasını yerden kaldırmadan sırtınıza uzansın. Yaslananın kolları yanlardan sarkerken, eğilenin kolları kafanın önünde yerde birleşmiş olmalıdır. Bu şekilde 5 -10 dakika kalıp nefeslerinizi hissedin. Doğrulun ve aynı pozisyonu diğeriniz için tekrarlayın.

partner yoga nedir

  • Partnerinizle yüz yüze, bağdaş pozisyonunda oturun. İkinizde sol elinizi kalçanızın arkasından geçirin ve birbirinizle tutunun. Bu çevrilme hareketinde bir süre kalın. Aynı hareketi diğer eliniz için de takrarlayın.
  • Ayağa kalkın. Partnerinizle aranıza biraz mesafe koyun ve dizlerinizi hiç kırmadan öne eğilin. İkinizde birbirinizin omuzlarından tutun. İkinizin de başı yere baksın ve yere paralel olsun. Bir süre böyle kalıp doğrulabilirsiniz.
  • Partnerinizle ayakta durun. Biriniz sağ bacağını geriye atarken, diğeriniz sol bacağını geriye atsın. Ön dizinizin hafif bükülmesi gerekiyor. Elleriniz göğüs seviyesinde birleşmeli ve yüzünüz birbirine bakmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir