Omurgayı Güçlendiren Yoga Hareketleri

1 . Urdhva Mukha Svanasana ( Yukarı Bakan Köpek Hareketi )

omurgayi-guclendiren-hareketler

Yukarı bakan köpek hareketine başlamak için matınızın üstüne yüz üstü uzanın. Ayaklarınızı, üst kısımları yere değecek şekilde uzatarak gerginleştirin. Kollarınızı dirseklerden bükerek avuç içlerinize yere bakacak şekilde ellerinizi göğüs hizanızda yere konumlandırın. Nefes alın ve ardından avuç içleriniz ile yerden destek alarak kendinizi yukarıya doğru kaldırın. Kollarınız düm düz bir pozisyon alsın, kasık ve dizlerinizi de yerden kaldırın. Kalçalarınızı hafifçe sıkın. Boynunuzu serbest bırakarak başınızı düzleştirin ve ileriye doğru bakın.

Bu pozisyonda yaklaşık 15 saniye kadar kalarak yavaşça başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Yukarı bakan köpek hareketi omurgayı güçlendirir. Ayrıca göğüs kafesini, omuzları ve karın bölgesini esnetir, el ve bilekleri güçlendirir.

2 . Bhujangasana ( Kobra Hareketi )

omurgayi-guclendiren-hareketler

Kobra hareketine başlamak için matınızın üzerine yüz üstü olacak şekilde uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yerde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına konumlandırın. Ayaklarınızı hafifçe aralık bırakın. Ardından nefes alın ve başınızı yavaşça omuzlar ile birlikte kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride olsun. El ve kollarınızdan yardım alarak üst gövdenizi yavaşça yukarıya doğru kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın, yaklaşık 15 saniye kadar pozun içerisinde kalın. Ardından yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

Kobra hareketi, omurgayı güçlendirir, göğüs kafesini, akciğerleri, omuzları ve karnı esnetir rahatlatır, iç organları canlandırır.

3 . Utkatasana ( Sandalye Hareketi )

omurgayi-guclendiren-hareketler

Sandalye hareketine ayakta düz bir şekilde durarak başlayın. Ayaklarınız kapatın, sizlerinizi yavaşça kırın. Sanki bir sandalyeye oturuyormuşsunuz gibi kalça bölgenizi eğin. Kollarınızı yüzünüzün yanında olacak şekilde görseldeki gibi yukarıya doğru kaldırın. Ayak parmaklarınızın önünü görecek pozisyonda önünüze doğru bakın, eğer göremiyorsanız parmaklarınızı görene kadar kalçanızı geriye doğru verin. Omuz başlarını geriye doğru yükseltin ve doğruca karşıya bakın.

Sandalye pozunda en az üç derin nefes alışverişi süresinde kalın.

Sandalye hareketi omurgayı güçlendirdiği gibi, kalça ve ayak bileklerini de güçlendirir. Göğüs kafesini esnetir, iç organları uyarır.

4 . Bidalasana ( Kedi Hareketi )

omurgayi-guclendiren-hareketler

Kedi pozu için matınızın üstünde dört ayak olacak şekilde masa pozisyonuna geçin. Dizleriniz tam kalça altında, elleriniz tam omuzların altında olmalı. Başınızı merkeze alarak, gözlerinizle yere bakın. Nefes verin ve omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp başlangıç pozisyonunua geri dönün.

Kedi pozu omurgayı güçlendirerek esnetir, ayrıca sırt ve boynu esnetir. Omurgaya masaj yaparak canlandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir