Odak Duyunuzu Artıran Yoga Pozları

Günümüz şartlarında en sık yaşanan problemlerden biri odak sorunu. Teknoloji çağında dikkat aralığımız o kadar daralıyor ki gün geçtikçe herhangi bir şeye odaklanma becerimiz azalıyor. Çeşitli besinler ya da egzersizler ile odaklanma aralığını genişletebilmek mümkün. Bu egzersizlerden biri de yoga. Bazı yoga pozları ile, düzenli yapıldığı durumda odak aralığını genişletebilir ve daha verimli bir hayat sürdürebilirsiniz.

1 . Adho Mukha Svanasana  – Yere Bakan Köpek Pozu

yoga-hareketleri

Aşağı bakan köpek pozuna dört ayağınızın üzerinde olacak şekilde başlayın. Ayak parmaklarınızı birleştirin, kalçalarınızı geriye alın ve yavaşça havaya doğru kaldırın. Poponuz havayı görecek şekilde yukarıda olmalı. Topuklarınız yerden kalkmamalı. Daha sonra boynunuzu uzatmak için başınızı eğin. Bilek kıvrımlarınız matın ya da uzandığınız yerin kenarına paralel olarak durmalı. Bileklerinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağı ve baş parmağınızın eklem yerlerini yere bastırabilirsiniz. Bu pozisyonda en az üç derin nefes alın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Adho Mukha Svanasana pozisyonunu 6-8 tekrar yapın.

2 . Anjaneyasana – Hilal Pozu

anjaneyasana hilal duruşu

Hilal duruşuna yere bakan köpek duruşu ile başlayın. Sağ dizinizi burnunuza doğru çekin, sağ ayağınızı ise iki elinizin arasına yerleştirin, aynı anda yavaşça arka dizinizi aşağıya indirin. Ellerinizi kaldırarak sağ uyluğunuzun üzerine koyun ve omurganızı dik bir konuma getirin. Kollarınızı havaya kaldırın ve yavaşça yüzünüzün her iki tarafından göğe doğru uzatın. Ardından göğsünüzü yukarıya ve arkaya uzatarak hafif bir köprü oluşturun. Bu pozda 30 saniye kadar durun ve başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Aynı hareketleri sol bacağınız için de tekrarlayın.

3 . Garudasana  – Kartal Pozu

garudasana-kartal-pozu

Kartal pozuna ayakta matınızın üzerinde dik bir şekilde durarak başlayın. Dizlerinizi yavaş ve hafifçe bükün, ardından ağırlığınızı sol bacağınıza doğru verin. Aynı zamanda sağ dizinizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Ayak parmaklarınız aşağıya bakacak şekilde sağ ayağınızı sol ayak bileğinizin ya da kaval kemiğinizin her iki tarafına yerleştirin. Sonrasında sağ uyluğunuzu sol uyluğunuzun üzerine geçirin. Ardından sağ kolunuzu sol kolunuzun altından dolayarak parmak uçlarınız yukarıya bakacak şekilde iki elinizin avuç içlerinizi birbirine sıkıca bastırın.

Kalçanızı yavaşça aşağıya doğru oturur pozisyona getirin. Bu pozisyonda 15 veya 30 sn. boyunca dengenizi bozmadan kalın. Ardından kollarınızı ve ayaklarınızı çözerek diğer tarafınız için aynı hareketi uygulayın.

4 . Vrksasana – Ağaç Pozu

Vrksasana ağaç duruşu

Ağaç pozuna matınızın üzerinde ayakta, düz bir şekilde başlayın. Ayaklarınız yan yana kollarınız yanlarınızda olsun. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin ve sol dizinizi bükerek kalçanızı sola doğru mümkün olduğunca açın. Kalça açıklığınızı bozmadan sol ayağınızın altını sağ uyluk ya da kaval kemiğinizin içine görseldeki gibi yerleştirin. Ellerinizi saygı pozisyonunda olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin. Bu pozisyonda bir kaç saniye nefes alışverişi yapın.

Ardından yavaş hareketler ile, ellerinizi açmadan kollarınızı yukarıya düz bir şekilde havaya doğru kaldırın. Başınız ve gözleriniz, karşıya tek bir hizaya bakacak şekilde olmalı ve kalça açıklığı korunmalı. Birkaç nefes de bu pozda dengede durmaya çalışarak yavaşça saygı pozisyonuna, oradan da başlangıç pozisyonuna geri dönün. Aynı pozu diğer bacağınız için de uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir