Neden Yoga Yapmalıyım?

Serenay Sarıkaya’nın bikram yogası, bir diğer adıyla ‘hot yoga’ ile kısa sürede 6 kilo verdiğini hatırlatarak, yogaya başlayıp başlamama konusunda hala soru işaretleri taşıyan bayanlar için yoganın faydalarından bahsetmek istiyoruz bu yazımızda.

Yoga; en etkili meditasyon teknikleri içerisinde yer alan ve başta Hindistan ve Pakistan olmak üzere Uzak Doğu’nun temel öğretilerinden biri.

Son zamanlarda da ülkemizde özellikle elit kesim tarafından ilgi ile takip edilen bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Aslında yoga, bayanların fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmasına da yardımcı olsa da yogayı sadece spor dalı olarak değerlendirmek, yoganın felsefesine bir hakaret olsa gerek.  Yine de kalp rahatsızlığı, depresyon gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde yoga tekniklerinin uygulandığını da göz önünde bulundurmalı. Yani yoga; hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı amaçlayan bir yaşam felsefesi.

yoganın faydalarıPeki, yoga nedir?

Kişinin tüm ruhsal sorunlarından arınmak, mutluluğa erişmek, zihnini boşaltmak ve aynı zamanda fiziksel olarak da sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için gerçekleştirdiği bir takım egzersizler.

Nefes alma tekniklerinden doğru duruşu öğrenme, kasları gevşeterek stresi yenme gibi birbirinden olumlu alışkanlıkları, yoga seansları esnasında öğrenebilirsiniz.

Özellikle hamile bayanlar için uygulanan yoga teknikleri var ki doğum korkusunu yenmeyi ve doğumunun daha kaliteli ve daha rahat geçmesini hedefliyor.

 

 

Yogayı nasıl öğrenebilirsiniz?

Yogayı bir yoga kursuna giderek öğrenebileceğiniz gibi evinizde öğretici yoga videoları ile de başlangıç aşamasında yoga yapabilirsiniz.

Bkz: Evde Yogaya Başlamak İsteyenlere Öneriler

Bkz : Evde Uygulabileceğiniz Yoga Hareketleri

Yalnız bazı durumlarda hareketler zorlayıcı olabildiği için özellikle herhangi bir ciddi rahatsızlığınız varsa hareketleri kendi başınıza denemek, tehlikeli olabilir bu yüzden eğer fiziksel bir rahatsızlığınız bulunuyorsa bir eğitmen eşliğinde yoga öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

yoganın faydalarıZayıflamak için yoga tercih edilebilir mi?

Yoganın zayıflatıp zayıflatmadığı özellikle yogaya ilk başlayacak olanların en çok merak ettiği konulardan biri. Düzenli yoga derslerine katılarak zayıflamak mümkün olsa da gerçek anlamda zayıflamak için fitnessi tercih etmeniz gerekiyor.

Yoga, daha çok vücudun sıkılaşmasına, bir beden incelmenize ve fit olmanıza imkan tanıyor. Ancak yoga eğitmeninizden sizin için bir diyet listesi hazırlamasını sağlayarak ve bu listeye sadık kalarak, zayıflayabilirsiniz.

İllaki Yoga ile zayıflamak istiyorum, diyorsanız; Hot Yoga diğer adıyla Bikram Yogası öğrenebileceğiniz yoga kurslarına katılabilirsiniz.

Bikram Yogası’nın diğer yogalardan farkı nedir?

Bikram Yogası’nda yer alan hareketler, diğer yoga çeşitlerine nazaran oldukça zorlayıcı. 45 dakika ile 1 saat arasında süren hareketler; oda sıcaklık derecesinin oldukça yüksek olduğu kapalı bir ortamda yapılıyor. Burada amaç tamamen sıcak ve buharlı hava sayesinde zayıflamanızı sağlamak! 26 farklı duruş gerçekleştiriyorsunuz bu esnada. Yani ciddi anlamda efor sarf ediyorsunuz.

Ancak Serenay Sarıkaya, bu yöntemle 6 kilo vermeyi başardı!

Ciddi anlamda sağlık probleminiz yoksa Bikram Yogası’nı değerlendirebilirsiniz. Tabii ki öncelikle daha hafif tekniklerin yer aldığı standart yoga eğitimlerine katılmanız daha mantıklı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir