Neden Yoga Yapmalı ?

Felsefi temeli olan yoga içerdiği egzersiz hareketleri ile de yoga yapanlara iç huzur ve rahatlama sağlamaktadır. Yoganın temel işlevlerini ve amaçlarını mercek altına aldığımızda şu özellikleri öne çıkartabiliriz.

YOGA NEYİ AMAÇLAR?

Yogada amaç zihni huzura ve rahatlığa kavuşturmaktır. Bu huzur hissini sağlayan asana ve pranayama unsurları ile sağlayan yoga vücudun yenilenmesini sağlayarak şehir hayatın hızlı yaşamına bedeninizin ayak uydurmasını sağlıyor.Olumsuz fikirlerden uzaklaşmak ve hayata iyimser bir pencereden bakmak için de yoga yapmak önemlidir.

neden yoga yapmalı1

YOGA PRENSİPLERİ

Yoga prensiplerini incelediğimizde genel olarak 5 temel prensipten bahsedebiliriz.

Doğru egzersiz: doğru bir şekilde kasılma, esneme ve gerilme hareketleri sağlanmazsa vücudumuzda hastalıklar ve huzursuzluklar baş gösterecektir. Bu yüzde doğru egzersizler yaparak vücudumuzu zinde tutmalıyız.

Doğru Nefes: Akciğerleri en üst kapasiteye çıkarmak yoga yapmak ve doğru enfes egzersizleri yapmakla mümkün.Doğru nefes alış verişi, ritmik ve yavaş bir düzende olmalıdır. Bu şekilde sağlanacak nefes alış verişi vücuduma da zindelik kazandıracaktır.

neden yoga yapmalı2

Doğru Gevşeme: Tam olarak yogayı uygulayan bir kişi vücudunu esneterek doğru bir gevşemeye ulaşacaktır. Bu sayede gevşeyen sinir sistemi kişinin iç huzurunu bulmasını da sağlayacaktır.

Doğru Beslenme: vücudu inşa etme işlevi gören beslenme aynı zamanda bireyin ruhsal yapısına da etki etmektedir. Et yönünden kısıtlı bir beslenmeyi öğütleyen yoga felsefesi, sağlığa ve verimliliğe önem verir.

Doğru Düşünme: doğru düşünerek zihnimize canlılık ve rahatlama kazandırabiliriz. Yoga öğretileri ve egzersizleri ile de bütünleşerek doğru düşünceleri mükemmelleştirebiliriz.

YOGA YAPMAK NELER SAĞLAR?

neden yoga yapmalı3

                Yoga yapmak fiziksel ve ruhsal sağılığımıza nasıl katkılar yaptığını düşündüğümüzde birçok özellik sayabiliriz. Negatif enerjiyi atmayı sağlayan yoga, eklemlerde esnekliği sağlar. İç organ fonksiyonlarına hareketlilik kazandırarak kasların gevşemesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Metabolizma ve lenf sistemini canlandırırken bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt sağlığına da katkı yapan yoga daha taze ve dinç bir cilde katkı yapar. Kan basıncı ve kan dolaşımı için olumlu etki yapar.Solunum sistemi için faydalı olan yoga üreme sistemi için de dengeleyici özellik göstererek vücut sağlığına katkı yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir