Mutlu Bir Hamilelik için 5 Yoga Pozu

Yoga, hamilelik ve doğum sürecinin kolaylaşmasını sağlayan özel egzersizlerden biri. Hamilelik dönemini daha rahat ve kolay geçirmeyi sağlayan, nefes çalışmaları ve asanalar sayesinde  beli ve omurgayı destekleyerek hamilelikle birlikte oluşan bulantı, kusma ve ağrıların azalmasını sağlayan yoga aynı zamanda bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak için de oldukça önemli. Eğer geçmişte yoga tecrübesi bulunmuyorsa mutlaka bir uzman kontrolünde ve doktor onayı ile yapılması gereken hamile yogası egzersizlerinden bazılarını sizler için derledik.

Mutlu Bir Hamilelik için Yoga Pozları

1. Utkata Konasana (variation) – Goddess Pose Variation

Bu poz bacaklarınızı, omurganızı ve kalçalarınızı açar. Leğen kemiğindeki eklemleri ve bağları gevşeterek vücudu doğuma hazırlar.

Hareket için matınızın üzerinde dik bir şekilde durun. Bacalarınızı kalça genişliğinden daha geniş olacak şekilde açabildiğiniz kadar açın, ayaklarınızı 45 derecelik açı ile dışa çevirin. Dizlerinizi kırın ve kalçanızdan sanki bir sandalyeye oturur gibi eğilin. Kollarınızla dizlerinizden tutup destekleyin. Yavaşça göğsünüzü öne doğru getirin ve önce sağa doğru twist yapıp gökyüzüne bakın. Ardından tekrar ortaya gelip sola doğru twist yapın ve gökyüzüne bakın.

2. Virasana with Gomukhasana Arms – Hero Pose with Cow Face Arms

Bu poz kan dolaşımını artırarak bacaklardaki şişkinliği ve gerginliği azaltır. Üst sırt ve göğsü güçlendirir, bu bölgelerde oluşan ağrıları azaltır.

Matınızın üzerine diz üstü oturun. Elinize bir direnç bandı alın. Vücudunuzu dik bir şekilde tutarak direnç bandını iki ucundan tutun ve sırtınızda bir eliniz alttan bir eliniz üstten olacak şekilde tutun. Bandı gererken ön vücuttan esnekliğinizi artırın. Hareketi iki tarafınız için de tekrar edin.

3. Supta Baddha Konasana – Reclining Bound Angle Pose

Bu poz mideyi rahatlatır, karın bölgesindeki ağrıları hafifletir. Sindirimi düzenler. Aynı zamanda kasık, iç uyluk ve pelvik bölgelerdeki kasları gevşetir, rahatlatır. Sırt üstü matınızın üzerine uzanın. Sırtınızın altına bir minder koyun. Dizlerinizi kırarak ayak tabanlarınız birleştirin. Dizlerinizin tam altına yoga bloğu ya da yastık yerleştirin. Direnç bandını ayaklarınız ve beliniz arasından geçirip gerginlik yaratabilirsiniz. Ellerinizi avuç içleri havaya bakacak şekilde yere, yanlarınıza bırakın. Sırtınızın orta kısmı ve başınız desteklerde olmalı. Rahat olduğunuz konumu bulun ve bu pozisyonda kalın. 3

4. Marjaryasana and Bitilasana – Cat Pose and Cow Pose

Bu poz alt sırt, karın veya kasık bölgesindeki ağrıların azalmasına yardımcı olduğu gibi omurgayı destekler, sindirimi bilek ve omuzları güçlendirir. Kan dolaşımı sağlar.

Matınızın üstünde dört ayak olacak şekilde masa pozisyonuna geçin. Dizleriniz tam kalça altında, elleriniz tam omuzların altında olmalı. Başınızı merkeze alarak, gözlerinizle yere bakın. Nefes verin ve omuz ve dizlerinizin pozisyonunu bozmadan omurganızı tavana doğru kaldırın. Bu esnada başınızı çeneden göğsünüze doğru yaklaştırın. Bu pozisyonda 3 -4 saniye kadar kalıp bu kez başınızı kaldırın ve göğsünüzü içeriye alarak sırt bölgenizi inek pozisyonuna getirin. Harekete dönüşümlü olarak istediğiniz kadar devam edin.

5. Parsva Savasana – Side Lying Pose

Bu poz kan akışını ve oksijen kaynağını artırır. Zihni ve vücudu rahatlatır.

Matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Başınızın altını bir yastık ile destekleyin. İki bacağınızın arasında bir yastık alın ve önce sağ tarafınıza dönerek uzanın. Gözünüzü bir göz maskesi ya da havlu yardımı ile kapatabilirsiniz. Bu daha fazla rahatlamanıza ve çevresel uyarımı azaltmanıza yardımcı olur. Dizlerinizi hafifçe karnınıza doğru çekin ve derin nefes alışverişleri ile bu pozda kalın. Ardından pozu diğer tarafınız için uygulayın.