Meditasyonun Size Katacağı 4 Şey

Kimi zaman iş, okul, aile, sosyal hayat derken yaşanan tüm şeyler o kadar ağır gelir ki durup bir nefes almaya ihtiyacımız olur. Bu gibi zamanlarda kendimize ait bir zaman dilimi yaratıp sadece içimize döneceğimiz ve bir tek o anı yaşayabileceğimiz özgürlük alanları isteriz. Meditasyon bunu gerçekleştirebilmeniz için seçeceğiniz en sağlıklı ve huzurlu yol olacaktır.

Peki meditasyon yapmanın bize kattığı güzellikler neler? Meditasyon hayatımıza neler katar?

yeni-baslayanlar-icin-meditasyon1 . Stresi Azaltır

Meditasyonun insan hayatına katacağı güzelliklerden belki de en önemlisi stresi azaltması. Günümüzde hayatımızın her alanınız sarmış olan stres neredeyse tüm hastalıkların da sorumlusu. Stres yüzünden fiziksel ve zihinsel bir çok problem yaşıyoruz. Düzenli meditasyon yapmanın en güzel tarafı ise stres seviyemizi minimuma düşürerek kendimizi daha iyi, daha huzurlu ve sakin hissetmemizi sağlamak. Ayrıca meditasyon yapmak zihinde yaşanan savaş ve kaos etkilerini de azaltmaya yardımcı olur.

2 . İç Dünyanıza Dönmenize Yardımcı Olur

Meditasyon yapmak kendinize dönmektir. Günümüzde iş, ev, okul, aile, arkadaşlar derken kendimize ayıracak zaman bulamıyor ve kendimizi unutuyoruz. Kendine zaman ayırmamak ise uzun vadede kendini kaybetmeye ve ciddi psikolojik rahatsızlıklar yaşamaya kadar ilerleyebiliyor. Belirli zamanlarda her şeye ve herkese dur diyerek tek başına kalmak ve sadece kendi iç sesini dinlemek mental sağlık için oldukça önemli. Ayrıca içinizdeki sesi dinleyerek olaylara daha farklı gözden bakabilecek, yaşamınızın iplerini kendi elinize alabileceksiniz.

yeni-baslayanlar-icin-meditasyon-23 . Kaliteli Uyku Sağlar

Günümüz insanının en büyük problemlerinden biri olan uykusuzluk sorunu özellikle yoğun ve stres altındaki kişilerde daha sık yaşanan bir sorun. Ancak düzenli olarak meditasyon yaptığınızda zihninizi dinlendirip boşaltarak daha kolay uykuya dalabilir ve daha kaliteli bir uyku süreci geçirebilirsiniz.

4 . Anı Yaşatır

Meditasyon içsel bir yolculuktur. Meditasyon ile yaşadığınız anı hisseder ve ona yoğunlaşırsınız. Yolculuğunuzu en derinden hissedersiniz. Sadece durup dinleyerek zamanın akıp gitmesini seyredersiniz. Bu esnada ise meditasyon size mutlu olmayı öğretir. Küçük şeylerle mutlu olmayı, onlara şükretmeyi ve akıp giden zamanı tam da o an yaşayabileceğinizi öğretir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir