Meditasyonun Beyin Sağlığına Etkileri

Meditasyonun önemi günden güne artıyor. Özellikle zihin sağlığını korumayı ve daha sakin huzurlu bir hayat sürdürmeyi amaçlayanların düzenli olarak yaptığı meditasyon aslında mental sağlık açısından oldukça önemli bir egzersiz türü. Peki meditasyonu beyin sağlığına etkileri neler?

Meditasyonun Beyin Sağlığına Etkileri

Zihin Sağlığı

Yapılan araştırmalar meditasyon yapan kişilerin, yapmayan kişilere göre beyin yaşının daha uzun süre taze kaldığını  ve beynin daha geç yaşlandığını gösteriyor. Meditasyon düzenli bir şekilde yapıldıkça beynin tümünü etkileyerek onu koruma altına aldığını ve daha sağlıklı tuttuğu ileri sürülüyor.

Meditasyonun en büyük katkılarından bir diğeri de beyin üzerindeki olumsuz aktifliği azaltması. Beynin geçmiş ve gelecek bağlantıları arasında oluşan endişe, kaygı, korku gibi mutsuz edici duygu süreçlerini azaltarak beyin üzerinde sakinleştirici etki yaratır. Daha huzurlu ve sakin düşünmeye yardımcı olur.

Beynin daha sakin bir şekilde davranıp yönlenmesi uzun vadede anksiyete, depresyon gibi olumsuz ruhsal problemlerinde önüne geçer. Düzenli meditasyon yapan kişilerin daha az depresyona yakalandığı, stres ve kaygıdan uzak kaldığı gözlenmiştir. Bu da meditasyonun doğal bir antidepresan olduğunu gösterir.

Konsantrasyon

Daha sağlıklı bir beyin konsantrasyon alanında da daha güçlülük sağlar. Düzenli meditasyon dikkat eksikliğini azaltır, zihnin güçlenmesine ve bir iş üzerindeyken daha iyi konsantre olmasına, odaklanmasına yardımcı olur. Bu sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da geçerli. Çocukların okul ve sosyal hayatlarında daha başarılı olmalarını, bilişsel ve duygusal faaliyetlerini güçlendirmelerini sağlar. Daha huzurlu ve sakin, çevresi ile daha olumlu ilişkiler kuran çocuklar yetişmesine yardımcı olur.

  1. Tebrikler.İlk kez zaman ayırarak inceledim sitenizi.Net,anlaşılır olması ve sağlık ile ilgili doğru bilgilerin aktarılmasından çok mutlu oldum.Uzun soluklu olmasını diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir