Meditasyon Yapmanın Kuralları Nelerdir?

Günlük hayatın stresinden ve karmaşasından biraz olsun uzaklaşıp zihniniz ile baş başa kalmanızı sağlayan meditasyon, aslında faydaları ile oldukça önemli bir egzersiz türü. ( Bknz : Meditasyon nedir? Nasıl yapılır? ) Gün içinde sadece 10 dakika bile yaparak zihninizi rahatlatabileceğiniz meditasyon ayrıca;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Konsantrasyonu güçlendirir.
  • Zihin sağlığını korur, beyin yaşının daha uzun süre taze kalmasını sağlar.
  • Stresi azaltır. Stresi azaltarak stres ile birlikte gelen hastalıkların riskini azaltır.
  • Uyku kalitenizi artırır.
  • Kan basıncını dengeler.
  • Depresyonla mücadele aşamasında yardımcıdır.
  • Öz güven ve öz kontrol duygusunu artırır.

Meditasyonu bulunduğunuz her yerde rahatça ve kolayca yapabilirsiniz. Ancak yaparken birtakım küçük püf noktalarına dikkat ederek çok daha sağlıklı ve etkili bir meditasyon süreci geçirebilirsiniz.

Meditasyon Yapmanın İncelikleri

Meditasyon yapacağınız ortamın sessiz ve sakin bir ortam olmasına özen gösterin. Ancak eğer böyle bir ortamda değilseniz de bu meditasyon yapamayacağınız anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken dikkatinizi dağıtacak televizyon, telefon ya da fazla gürültü gibi etkenlerden uzak kalmak. Meditasyon yapmak için illa ki yoga matına ihtiyacınız yok. Rahatça oturduğunuz ya da uzandığınız her yerde meditasyon yapabilirsiniz.

Gözlerinizin açık ya da kapalı olması şart değildir. Siz nasıl rahat ediyorsanız o şekilde davranabilirsiniz. Doğru nefes tekniğini ilk denemelerde uygulamak mümkün olmayabilir, kendinizi çok fazla zorlamayın. Zaman geçtikçe ve kendinizi meditasyon anında rahat hissetmeye başladığınızda nefes teknikleri üzerine de çalışabilirsiniz. Ancak nasıl nefes alırsanız alın dikkat etmeniz gereken nokta nefesinize odaklanmak olmalı. Nefesinizin vücudunuza  girip çıktığı anları hissedin ve size nasıl hissettirdiği gözlemleyin. Zihninizi günlük hayat meşgalelerinden, olaylardan, kişilerden uzaklaştırın sadece nefesinize odaklanın.

Günde bir ya da iki kez ortalama 20 dakika meditasyon yapmaya çalışın.