Meditasyon Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Stresle başa çıkmak, beden ve zihin sağlığını güçlendirmek, kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmek, daha kaliteli bir uyku uyumak, kronik ağrıları iyileştirmek.. Meditasyonun bilinen faydaları saymakla bitmiyor. Yaşamsal enerjinin uyandırılarak insanı düşüncesiz bir farkındalık konumuna çıkaran meditasyon, yapması kolay ve hemen her yerde uygulanabilecek bir aydınlanma yöntemi.

Günümüz stresinden uzaklaşmak ve kendimizin farkına vararak içsel / spritüel gelişim sağlamak amacıyla meditasyon yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ufak ayrıntılar var. İşte Meditasyon Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken ayrıntılardan bir kaçı..

1 . Duruşunuza dikkat edin. Meditasyonu herhangi bir sandalye, koltuk ya da yerde mat üzerinde bağdaş kurarak yapabilirsiniz. Oturuşunuzda dikkat etmeniz gereken tek şey başınızın ve omurganızın dik olması. Bedeninizin dengede olması, zihninize de dengede tutacağından kambur ya da çökmüş bir şekilde oturmamaya dikkat etmelisiniz.

meditasyonun faydaları

2 . Odaklanın. Meditasyon esnasında odağını belirleyin, sıradan bilinç anı ” şu an ” ı yaşamanıza engel olacağı için bilinçli bir düşüncesizlik konumunda olmanız gerekecek. Odak olarak nefesinizi seçebilirsiniz. Farkındalık merkezinize koyduğunuz odak noktanıza yumuşak ve sakin bir şekilde dikkatinizi vermeniz yeterli olacaktır. Hayata gözlerinizi açabilmeniz, zihninizi boşaltıp odaklanmanız ve düşüncesiz farkındalık konumuna geçmeniz için meditasyon bulunmaz bir yoldur.

3 . Meditasyon esnasında nefesinize dikkatinizi vermeniz, kendinizi bulunduğunuz anda sabitleyebilmenizin en iyi yoludur. Seansınız esnasında nefes alışverişlerinize yönelin, kendinizi hissedin ve nasıl nefes alıp verdiğinizi izleyin. Mümkün olduğunca kontrolden uzak, doğal akışında nefes alıp verin. Kendinizi rahat ve dingin bir suya bırakmışcasına nefes alışverişlerinize yönelin.

meditasyon nasıl yapılır

4 . Sanıldığının aksine meditasyon esnasında gözlerinizi açık tutmanız sizi bulunduğunuz ana daha çok bağlayacaktır. Gözlerinizi mümkün olduğunca çok açık tutmaya çalışın, etrafınızdaki objelerin dikkatinizi dağıtmaması için gözlerinizi yere indirin ve sabit bir nokta belirleyin. Gözlerin kapalı olması hayal dünyasını daha çok çağıracagı için gözlerinizin açık olması meditasyona daha kuvvetli girebilmenizi sağlayabilir. Tabi tam tersi bir durum sizi meditasyona daha sıkı bağlayabilir de, gözleriniz açık ya da kapalı hangisinin size daha iyi geldiğini tecrübe ederek karar verebilirsiniz.

5 . Düşüncelerin esir almasına izin vermeyin. Düşünceler beyninize akın etmeye başladığında sakince kendinizi ve dikkatinizi nefesinize verin ve düşüncelerin aklınızdan akıp gitmesine izin verin. Düşüncelerinizi kontrol altına almaya çalışmayın, bu sadece sizi meditasyon bilincinden çıkarmaya yarayacaktır. Yavaşça ve sakince onlardan gitmelerini isteyin, kapılarınızı açın ve gönderin.

6 . Sessizliğin içinde olmaya özen gösterin. Sessizlik huzurdur, basit bir sessizliğin yerini hiçbir şey tutamaz. Zihninizi ve kendinizi hissedebilmeniz için sessizce oturmak gibisi yoktur. Dış sessizliğinin iç sessizliğiniz ile birleşmesini ve zamanın içinde kaybolup gitmenizi sessizlik ile sağlayın.

meditasyon ortamı nasıl olmalı

7 . Ortamınızı sizi iyi hissettirecek objeler ile hazırlayın. En sevdiğiniz deniz kabuklarını meditasyon alanınıza yerleştirebilirsiniz ya da mum veya çiçeklerden hoşlanıyorsanız meditasyon alanınızı bu objeler ile düzenleyebilirsiniz. bulunduğunuz ortam sizi mutlu ve huzurlu hissettirmeli, kendinizi nerede en iyi hissediyorsanız kendinizi de o kadar iyi hissedebilirsiniz.