Mandala Sanatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

mandala-nedirSankritçe kökenli bir kelime olan, enerji ve öz anlamına gelen manda ile kap anlamını taşıyan la kelimelerinin birleşiminden elde edilen mandala; Hindistan dinlerinde meta ve mikro kozmosunu gösteren şekillere verilen bir isim.

Enerjiyi tutan kap olarak da ifade edilen mandala; şekillerin belirli bir düzene boyanması sonucunda ortaya çıkan ve meditasyon nesnesi olarak kullanılan bir nevi obje. Genellikle kare ve daire şeklinde olan mandala; her şeyin mistik bir merkezi olduğu felsefesine dayanıyor.

Budizm’de evrenin kutsallığını sembolize eden mandala; insanın acısını hafifletmeyi ve insanları aydınlatmayı hedefliyor. Aynı zamanda mandala Budizm’de evrenin ve evrendeki tüm canlıların kutsallığını da betimliyor.

Mandala Sanatı Nedir?

mandala-nedir

Genel olarak daire ve kare şeklinde olan mandalalar, metafizik sembollerin bir araya gelmesi ile tasarlanan ve şekillerin merkezden başlayarak çevreye doğru boyanması ile elde edilen desenler.

Daha çok kutsal olan mekanlarda kullanılan daire şeklindeki mandalalar; aslında tarih öncesi dönemlerde bile mağara duvarlarına çizilmiş. Ruhsal dinliği, içsel huzuru ve sükuneti dengelemek amacıyla çizilen ve boyanan mandalalar; rahatlatıcı etkisi ile de biliniyor. Günümüzde pek çok kültürde mandala sanatı; yeni yeni tanınmaya ve gelişmeye devam ediyor.

Mandala sanatı esnasında, mandala çizmek için üstün ve özel bir yeteneğe sahip olmanız da gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan şeyler; kağıt, kalem, pergel, cetvel ve renkli boyalar. Tabii ki çizdiğiniz mandalaların bir anlama sahip olması adına bu konuda uzman bir mandala sanatçısından da eğitim almanız şart!

Mandala Sanatının Faydaları Nelerdir?

mandala-nedir

  • Aslında bir çeşit meditasyon aracı olan mandala; kendimizi ifade etmemize ve kendi iç dünyamızı dışarıya yansıtmamıza yardımcı oluyor.
  • İçimizdeki karmaşayı susturmamızı sağlayan mandala sanatı; zihnimizi ve bedenimizi sakinleştiriyor, farkındalığımızı arttırıyor, bize sabırlı olmayı öğretiyor.
  • Bilinçaltımıza yerleşmiş duygu ve düşüncelerimizi de açığa çıkaran mandala sanatı; kendimizi dinlemememizi ve tanımamızı kolaylaştırırken, evrendeki bütünlüğü de görmemize aracılık ediyor.
  • Mandalalar; aynı zamanda bulundukları ortamdaki negatif enerjiyi de temizliyor; hayatımıza güzellikleri çekmemiz konusunda aktif bir rol üstleniyor.

Kısacası hem eğlenceli hem de huzur verici bir sanat icra etmek isteyenlere en kısa sürede mandala sanatı ile tanışmalarını tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir