Lamaze Nefes Teknikleri Nasıl Yapılır?

50 ‘li yıllardan bu yana kullanılan bir doğum yöntemi olan lamaze nefes teknikleri, tıbbi müdahalelerden mümkün olduğunca uzaklaşarak geçirilir. Derslerinin ana amacı anneyi ve eşini doğuma hazırlamak olan eğitim nefes tekniklerinin öğretilmesini ve doğum süreçlerini içerir.

Lamaze Nefes Teknikleri Nasıl Yapılır?

1 . Yavaş Nefes Tekniği 

Yavaş nefes tekniği için öncelikle derin bir nefes alarak başlayın. Burnunuzdan aldığınız nefesi yavaşça ağzınızdan geri verin. Bu şekilde burundan nefes alıp ağızdan vermek kan basıncınızın dengelenmesini sağlar, ayrıca vücudunuzu rahatlatır. Normalde aldığınız nefes hızınızı bu şekilde nefes alarak % 50 azaltmaya çalışın. Her yirmi saniyede bir nefes alışverişini tekrarladığınızdan emin olun.

Yavaş nefes tekniği, doğum ile birlikte gerçekleşen kasılmalar sırasında vücudun rahatlamasını sağlar, aynı zamanda zihnin de rahatlamasına yardımcı olur.

Tekniği daha rahat uygulayabilmek için dörde kadar sayarak burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi tutarak dörde kadar sayın ve yine dörde kadar sayarak ağzınızdan nefesi geri verin. Egzersizi birkaç kez tekrar edin.

2 . Hızlı Nefes Tekniği 

Hızlı nefes tekniğinde burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin. Normalde aldığınızdan daha hızlı nefes almaya çalışın ancak normalde iki kat daha hızlı nefes olmamasına dikkat edin. Hızlı nefes tekniği doğum esnasında oluşan kasılmalarda oksijen seviyesinin artmasına yardımcı olur.

Tekniği daha rahat uygulayabilmek için ikiye kadar sayarak burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi tutarak ikiye kadar sayın ve yine ikiye kadar sayarak ağzınızdan nefesi geri verin. Egzersizi birkaç kez tekrar edin.

3 . Nefes Nefes Tekniği 

Nefes nefese tekniği genelde doğumun son aşamasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için derin bir nefes alın, dörde kadar sayın ve saydığınız her sayıda hızlı bir nefes alın. Sayma esnasında nefes vermeyin ve tüm nefesi sayma bittiğinde tek bir nefes olarak ağzınızdan verin. İşlemi ritimli bir şekilde düzenli olarak tekrarlayın.