Kundalini Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kundalini yoga nedir? Kundalini Yoganın Faydaları nelerdir? sorularının cevabını vermeye ilk sorudan başlayabiliriz. Kundalini saf yaşamsal enerjidir. Omuriliğin en altında yer alan üçgen sakrum kemiğinin içinde yer alır. Rahatlatıcı ve anneseldir. Yani içimizde bulunan saf arzuya ait güçtür. Kundalini kişileri dengeye getirir, pozitif içsel kalitenin gelişmesini sağlar. Kundalini enerji vibrasyon şeklindeki serin esinti olarak da tanımlanabilir. Bu vibrasyonlar mental, fiziksel, spiritüel ve de duygusal taraflarımızın bütünleşik gücüdür. Bu enerji gücünü saf sevgiden alır. Kundalininin kendiliğinden yükseldiği bilinmektedir. Yükselmesi için herhangi bir şey yapılmasına gerek yok. Kundalininin yaşayan bir süreç olduğu söylenebilir.

kundalini-yoga  Kundalini sayesinde aydınlanma kişiye aittir, kişilerin arzularından oluşur.Kundalini enerjisi Sakrum adı verilen kemikte üç buçuk sarım şeklinde bulunmaktadır. Sanskritçede sarmal anlamındadır. Birçok iplikçikten oluşmaktadır. Aydınlanma sırasında iplikçiklerin bazısı yükselir. böylece evrensel enerji ile kişi bütünleşmiş olur.

Kundalini yoganın faydaları oldukça çoktur. Kundalini yoga zihin, ruh ve beden arasındaki ilişkiyi sağlar. Kişiye farkındalık yaratılmasını sağlar. Bu yoga sayesinde herkesin içinde bulunan atıl durumdaki Kundalini enerjisi uyanmaktadır. Kişilere değişme gücü sağlar. Hayatlarında farklılık oluşmasına yardım olur. Kundalini çok hızlı etki gösterir, basittir.

Kundalini yoga; Hareket, meditasyon, nefes ve de mantraların birleşiminden oluşur. Duygusal denge, zihinsel netlik, stresten arınması sağlaması başlıca faydalarındandır. Kişisel gelişme için de oldukça yararlıdır.

Kundalini Yoga; hareket (asana), meditasyon, nefes (Pranayama) ve mantra bileşiminden oluşur. Kundalini yogada ayrı bir yeri olan mantralar, zihindeki düşünceleri bölmek üzere kullanılan bir araçtır, dini bir olgu değildir. Mantralar genelde Sanskritçe ya da gurmukhi de denilen eski zamanların dilinde söylenmektedir. Mantralar söylenirken dilin yeri, ağzın şekli, sözcüklerin söylenişi, ağız içinde bulunan başka noktalarını uyarır. Bu sayede beynin enerjisi yükselir ve meditasyon için kişi hazır hale gelir. Aşağıda örnek olması açısından bir mantra örneği bulabilirsiniz.

Kundalini yoganın faydaları saymakla bitmiyor.  Sinir sistemini güçlendirmek, omurilikte esneklik sağlamak, duygusal dengenin kurulmasına yardımcı olmak, farkındalığı artırmak, enerji seviyesini yükseltmek, zihnin netlik kazanmasına yardımcı olmak, huzurun bulunmasını kolaylaştırmak bu faydalardan yalnızca bir kaçı.

Eğer ilginiz varsa bu yoga türünü denemeniz sizin için çok farklı bir deneyim yaşatabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir